Znanstvena analiza: mačke imaju 276 izraza lica pomoću kojih komuniciraju

Oko 45 posto ih je prijateljskih, a 37 posto agresivnih

FOTO: Unsplash

Mačke su, ako ih usporedimo sa psima, suptilnije u načinu na koji se izražavaju, a tek su rijetke studije pokušale odgonetnuti tajanstvene živote mačaka.

Nova studija, objavljena u časopisu Behavioural Processes, otkriva da mačke koriste gotovo 300 različitih izraza lica kako bi komunicirale jedna s drugom.

Mnogi smatraju mačke nedruštvenim bićima, ali kod njih se događa puno toga čega nismo svjesni, piše Science.

Analizirano 200 minuta materijala

Znanstvenica Lauren Scott, sa Sveučilišta u Kansasu prikupla je skoro 200 minuta snimaka mačaka koje su sadržavale sličan broj interakcija. Podatke je analizirala s koautoricom studije, evolucijskom psihologinjom Brittany N. Florkiewicz, s Lyon Collegea.

Znanstvenice su zapazile 276 izraza mačjih lica koje su kombinacija 26 pokreta lica. Oko 45 posto ili njih 126 kategorizirano je kao prijateljski, 37 posto je bilo agresivno, a 18 posto dvosmisleno, piše Live Science.

Poziv na igru

Ljudi misle da mačji izrazi služe kao upozorenje drugim mačkama i ljudima, ali studija pokazuje koliko mačke zapravo mogu biti društvene i tolerantne.

Tim je identificirao uobičajeni izraz za igru među mačkama koji karakteriziraju spuštena čeljust i povučeni kutovi usana, opisuje Live Science. Ljudi, psi i majmuni dijele slične izraze kada se igraju.

Otkriveni obrasci ponašanja

Iako studija daje novi uvid u mačje emocije i ponašanje, znanstvenici nisu uspjeli dešifrirati što svaki izraz lica znači.

Ipak, studija je otkrila neke obrasce ponašanja – mačke pomiču uši i brkove jedna prema drugoj tijekom prijateljskih interakcija, dok u neprijateljskim interakcijama često suze zjenice, spuste uši i odmiču se.

Aplikacija za dekodiranje ponašanja

Nova studija mogla bi koristiti ljudima koji odluče udomiti mačku jer bi im pomogla da procijene koja bi se bolje slagala s njihovim postojećim kućnim ljubimcima. To možda jednog dana dovede i do aplikacije za dekodiranje mačjeg ponašanja, a neki su početni napori već u tijeku.

Studija pokazuje da je mačja komunikacija složenija nego što se pretpostavljalo. Znanstvenici se nadaju da će proširiti veličinu uzorka i obuhvatiti mačke koje žive u kućama s više mačaka u divljim kolonijama, kako bi uhvatili možda još više mačjih izraza.