Znanstvenici dugo traže način kako izbaciti lijekove iz otpadnih voda, sad su možda otkrili metodu

Razvili su jeftinu metodu uklanjanja diazepama iz otpadne i reciklirane vode

Hands under falling water out of tap. vector illustration in flat style
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Da bi se otpadne vode mogle nanovo koristiti, uređajima za pročišćavanje otpadnih voda uklanja se puno nezgodnog otpada koji stiže u kanalizaciju. Ali svi uređaji za pročišćavanje često propuštaju filtriranje lijekova koji tamo također dospijevaju. Jedan od njih je diazepam, prije se zvao valijum, lijek za smirenje kojim se liječe anksioznost i napadaji, potencijalno, izaziva ovisnost i utječe na to kako pacijenti misle i osjećaju.

Po svijetu, diazepam se prodaje pod različitim imenima i često se zloupotrebljava. Činjenica da ulazi u sustav otpadnih voda iz kojih se ne filtrira na odgovarajući način, podiže zabrinutost za zdravlje ljudske zajednice. Studija iz 2017. godine koju je objavilo sveučilište u Rio de Janeiru, utvrdila je da i tretirane i netretirane otpadne vode sadrže istu količinu psihoaktivnih lijekova. Tradicionalne metode pročišćavanja vode ne funkcioniraju kada se radi o lijekovima.

Koriste nano vlakna titanijevog dioksida

Znanstvenicima je sada uspjelo razviti jeftinu metodu uklanjanja diazepama iz otpadne i reciklirane vode. Metoda tijekom filtracije otpadnih voda koristi nano vlakna titanijevog dioksida koja ciljaju diazepam i druge dvije psihoaktivne droge za liječenje tjeskobe.

Profesor Vinar Kumar Gupta, sa sveučilišta Johannesburg u Južnoj Africi, kazao je da su dosadašnji procesi uklanjanja psihofarmatika bili neefikasni, skupi i dugo su trajali. Neki su procesi trošili puno energije i koristili su za okoliš otrovne ili štetne komponente. Prema Gupti, da bi se jeftinije filtrirali ovi lijekovi, a bez korištenja za okoliš štetnih tvari, uređaju za pročišćavanje trebaju nano čestice. Studija je objavljena u časopisu Journal of Molecular Liquids, i kaže da se novi način tretiranja otpadnih voda može implementirati u postojeća postrojenja za pročišćavanje.

Lijekovi prolaze kroz sustav filtriranja

Lijekovi koji se pacijentima prepisuju završavaju u javnoj vodoopskrbi i to nije novo. Znanstvenici se već godinama suočavaju s problemom uklanjanja lijekova iz vode. Prema američkom geološkom istraživanju iz 2008. godine, postoji 85 kemikalija koje čovjek proizvede, uključujući i lijekove koji prolaze kroz sustav filtriranja i pročišćavanja voda. Sve od beta blokatora za snižavanje tlaka, do lijekova protiv konvulzija i pilula protiv začeća.

Znanstvenici su promatrali lijekove koji utječu na endokrini sustav i čak mijenjaju reproduktivno ponašanje riba. I u budućnosti zagađenje voda će i dalje biti problem ali studije kao ova su korak u dobrom smjeru. Korištenje nano čestica za čišćenje voda od lijekova je troškovno opravdaniji način rješavanja problema pročišćavanja zagađene vode, piše Futurism.