Znanstvenici godinama nisu znali što je uzrok smrtonosne kožne bolesti kod delfina. Za sve su krivi uragani

Common dolphins swim close to a boat carrying an environmentalist team working to protect Cetaceans in the Mediterranean Sea near La Ciotat, southern France, on June 23, 2020. (Photo by Christophe SIMON / AFP)
FOTO: AFP

Znanstvenici iz Centra za morske sisavce u Sausalitu, u Californiji, koji je najveća bolnica za morske sisavce na svijetu, i njihove međunarodne kolege identificirali su novu bolest kože delfina koja je povezana s klimatskim promjenama.

Studija, objavljena u časopisu Scientific Reports, je revolucionarno otkriće jer je to prvi puta od pojave bolesti 2005. godine da su znanstvenici uspjeli povezati uzrok sa stanjem koje pogađa zajednice obalnih delfina širom svijeta.

Lezije im prekrivaju i po 70 posto kože

Zbog smanjenog saliniteta vode izazvanog klimatskim promjenama, delfini razvijaju mjestimične izdignute kožne lezije na tijelu, koje im ponekad prekrivaju 70 posto kože. Bolest je prvi puta primijećena kod 40 delfina u blizini New Orleansa, nakon uragana Katrina, 2005. godine.

Ovo međunarodno istraživanje napisala su zajedno tri cijenjena znanstvenika iz Californije i Australije, dr. Padraig Duignan iz Kalifornije, dr. Nahiid Stephens, veterinarski patolog sa sveučilišta Murdoch u Perthu i Kate Robb, zoologinja i genetičarka, direktorica Zaklade za morske sisavce iz Victorije u Australiji.

Za sve krivi uragani i cikloni

Obalni delfini navikli su na sezonske promjene razine slanosti u morskome staništu, ali ne žive u slatkim vodama. Sve veća ozbiljnost i učestalost olujnih događaja poput uragana i ciklona, posebno ako im prethodi suša, izbacuje neuobičajene količine kiše koja obalne vode pretvara u slatke. Uvjeti slatke vode mogu se zadržavati mjesecima, posebno nakon jakih oluja poput uragana Harvey i Katrine.

S porastom klimatskih temperatura, znanstvenici su predvidjeli da će se ovakve oluje češće događati i da će posljedično rezultirati češćim i težim izbijanjem bolesti kod delfina. Studija ima glavne implikacije na trenutnu epidemiju u Australiji koja utječe na rijetke dupine na jugoistoku Australije, a mogla bi pružiti informacije potrebne za dijagnozu i liječenje. Trenutno su izgledi za liječenje loši, posebno kod životinja koje su dulje vrijeme provele u slatkoj vodi.

“Nadamo se da ova studija pomaže rasvijetliti sve veću zabrinutost i da je prvi korak u ublažavanju smrtonosne bolesti i pokretanju oceanske zajednice u borbi protiv klimatskih promjena”, zaključuju znanstvenici, a prenosi Science Daily.