Znanstvenici istražili ima li zvuk mjehurića veze s kvalitetom šampanjca

Za mjerenje zvuka mjehurića koristili su male hidrofone, mikrofone koji mogu snimati podvodne zvukove

Champagne bottle celebration seamless vector pattern. Hand drawn sparkling wine festive background texture.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

U novoj studiji koja je predstavljena prošloga tjedna na sastanku Akustičkog društva Amerike u New Orleansu, znanstvenici sa Sveučilišta Texas ispitivali su zvuk mjehurića šampanjca i pjenušavog vina kako bi vidjeli je li akustika mjehurića šampanjaca u korelaciji s kvalitetom. U svijetu šampanjaca davno je prihvaćeno da veličina mjehurića odgovara kvaliteti vina, ali znanstvenici su bili znatiželjni mogu li procijeniti kvalitetu šampanjca samo slušanjem mjehurića, piše The Guardian.

“Mjehurići rezoniraju”, kaže Kyle Spratt, jedan od znanstvenika u studiji, u priopćenju za javnost. “U osnovi zvone poput zvona, a učestalost toga zvona djelomično ovisi o veličini mjehurića.”

Za mjerenje zvukova vina znanstvenici su koristili male hidrofone, mikrofone koji mogu snimati podvodne zvukove. Ulili su šampanjce California Brut i Moet&Chandon Imperial u adekvatne čaše i osluškivali kako se stvaraju mjehurići. Rezultati sugeriraju da su doista mogli čuti i prepoznati fini šampanjac, uočavajući da su njegovi mjehurići nešto manji, ravnomjernije veličine i aktivniji od pjenušca slabije kvalitete. Ali razlika je vrlo mala, mjehurići se razlikuju za samo pet posto, napominju autori studije.

Jesu li bolji manji ili veći mjehurići

Vinska industrija dugo koristi mjehuriće koji se dižu u malim lancima kao pokazatelje kvalitete, ali te male zračne džepove nije lako izmjeriti. Prošle studije koristile su snimanje brzine za određivanje veličine mjehurića. Ali, novo istraživanje, iako je u ranoj fazi, moglo bi dovesti do jednostavnije metode prepoznavanja alkoholnih pića više kvalitete.

“Novim rezultatima treba pristupiti s oprezom”, kaže za The Guardian fizičarka, oceanografkinja i ljubiteljica mjehurića Helen Czerski koja nije sudjelovala u studiji. “Budući da bi mjehurići mogli porasti na potopljenim hidrofonima, možda bi bilo točnije osluškivati ih s površine”, smatra Czerski. A koji su mjehurići idealni, ovisi koga pitate.

Obično se smatra – što su mjehurići manji to je pjenušac bolji – ali studija iz prošle godine tome proturječi. Kako je pisao The Guardian, francuski znanstvenici sa Sveučilišta Reims, izmjerili su mjehuriće pomoću snimanja njihove brzine i kažu da je pjenušac ukusniji što su mjehurići veći. Oni kažu da su veliki mjehurići učinkovitiji u oslobađanju aromatičnih spojeva, čineći okus i miris snažnim i jasnim u ustima osobe koja ga pije. Da bi se riješio ovaj problem, trebat će testirati puno više pjenušaca. Težak posao, ali netko ga mora odraditi.