Znanstvenici iz Velike Britanije razvijaju potencijalni lijek za koronavirus. Uskoro bi trebali vidjeti rezultate

Radi se o injekciji proteina koji bi se vezali za virus i spriječili njegov ulazak u ljudske stanice

A researcher works on the development of a vaccine against the new coronavirus COVID-19, in Belo Horizonte, state of Minas Gerais, Brazil, on March 26, 2020. - The Ministry of Health convened The Technological Vaccine Center of the Federal University of Minas Gerais laboratory to conduct research on the coronavirus COVID-19 in order to diagnose, test and develop a vaccine. (Photo by DOUGLAS MAGNO / AFP)
FOTO: AFP

Znanstvenici sa sveučilišta u Leicesteru razvijaju injekciju proteina za koju se nadaju da bi mogla spriječiti infekciju koronavirusom. Metoda bi, u teoriji, djelovala vezanjem koronavirusa za protein u lijeku pa on ne bi mogao zaraziti zdrave stanice u ljudskome tijelu, piše Leicestermercury.

Injekciju razvija istraživački tim predvođen profesorom Nickom Brindleom iz Leicestera i dr. Julianom Saleom iz MRC laboratorija za molekularnu biologiju u Cambridgeu. Ovo ne bi bilo cjepivo već terapija.

Protein se veže za stanice virusa

Glasnogovornica Sveučilišta kazala je da tim koristi pionirske tehnike u molekularnoj evoluciji i inženjeringu proteina kako bi razvili protein koji djeluje. Tim radi na stvaranju novog topljivog proteina koji se veže za virus SARS-Co-2 i tako spriječava da on zarazi naše stanice.

COVID-19 inficira pluća i tkiva vezanjem za ACE2 receptore na našim stanicama. Novi protein oponaša te ACE2 receptore, ali je dizajniran da bude virusu privlačniji tako da će se radije vezati za njega, a ne za ACE2, pa bi time bio spriječen prodor i razmnožavanje virusa unutar naših stanica.

Rezultati za 2 do 3 mjeseca

Ovo je inovativan pristup borbi protiv koronavirusa. Bude li uspješan, mogao bi imati potencijal da spriječi nove slučajeve ove smrtonosne bolesti. Sveučilište Leicester je jedno od malobrojnih koje se bavi tehnikom bjelančevina u borbi protiv COVID-19, a rezultati će biti dostupni za 2-3 mjeseca.

Liječenje će se moći primijeniti injekcijom ili nebulizatorom, sličnim inhalatoru za astmu. Nebulizator bi koristili zdravstveni radnici koji su u kontaktu sa zaraženima, a injekcija bi se davala već zaraženima da se spriječi širenje virusa po organizmu i daljnja šteta. Ovi znanstvenici ujedno rade i na razvoju dijagnostičke maske koja bi potencijalno mogla otkriti prisustvo koronavirusa prije pojave simptoma.