Znanstvenici kod Kineskog mora istražuju goleme valove koji dosežu visine od 170 metara (kao neboder)

Znanstvenici žele otkriti utjecaj unutarnjih valova na klimu i morski svijet

FOTO: NASA

Novije istraživanje objavljeno u časopisu ‘Nature‘ posvetilo je pažnju tjesnacu Luzon koji se nalazi na istočnom dijelu Kineskog mora jer je primijećeno kako valovi na tom području mogu doseći visinu jednaku nekom neboderu.

Dosada je dokumentirano da neki valovi na tom području dosežu visinu od 170 metara i tako putuju stotinama kilometara.

Znanstvenici tvrde kako se radi o prvom ovakvom istraživanju koje prati interne valove. Znanstvenici nisu lagano prikupili potrebne podatke zbog prirode nastajanja ovih valova. Formaciju i kretanje valova pratili su putem satelita.

Potrebno matematičko modeliranje

Suautor istraživanja, Hans Graber, profesor oceanologije na Sveučilištu Mimama, objasnio je da je satelit uspio detektirati valove na površini koji su nastali strujanjem unutarnjih valova. Znanstvenici su otkrili da se interni valovi generiraju dnevno zbog plime i jake Kuroshio morske struje zbog čega valovi rastu kada voda prolazi kroz Luzonov tjesnac.

Znanstvenici još uvijek nisu sigurni na koji način Kuroshio morsko strujanje utječe na amplitudu valova i energiju koja se nalazi u njima, ali navode kako će za to biti potrebno sofisticirano matematičko modeliranje.

Istraživanje koje prati formiranje i kretanje ovih valova je važno, jer prikupljene informacije o njima pomoći će znanstvenicima da bolje shvate njihov utjecaj na klimu i morski životinjski svijet.