Znanstvenici moraju smisliti ime za koronavirus koji se širi i za bolest koju uzrokuje. To baš nije jednostavno

Što se virus više širi, postaje sve manje nov pa oznaka virusa kao novi koronavirus nije više prihvatljiva

FOTO: Wikimedia

Svijet je suočen s novim životinjskim virusom koji je prešao na ljude. Virus uzrokuje upalu pluća, brzo se širi Kinom i prelazi njezine granice. Trenutno se identificira kao 2019-nCoV, što je skraćenica za novi koronavirus, prvi puta otkriven prošle godine. Bolest koju uzrokuje još nema svoje ime, iako se na internetu sreću imena Wuhan SARS ili Wu Flu.

Nijedno ime još nije trajno, piše STAT News. Posve sigurno su ova imena neprihvatljiva Kinezima i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, koji obeshrabruju uporabu imena mjesta u imenovanju bolesti. Što se virus više širi, postaje sve manje nov pa oznaka virusa kao novi koronavirus nije više prihvatljiva. WHO će sazvati odbor koji će dogovoriti ime, iako nije jasno kada ili tko će prisustvovati sastanku i hoće li se imenovati virus ili bolest koju on uzrokuje.

Omalovažavanje mjesta iz kojeg je krenuo virus

Pravo davanja imena tradicionalno pripada znanstvenicima koji prvi izoliraju virus koji bi, u nekom trenutku, trebali predložiti ime Međunarodnom odboru za taksonomiju virusa, kazao je Ralph Baric, stručnjak za koronavirus. Sljedeći zakazani sastanak odbora je u svibnju. Moguće je da će WHO surađivati s odborom na imenovanju virusa.

Ron Fouchier, nizozemski virolog, pozvao je bivšeg predsjedatelja istraživačke skupine da se što prije krene s imenovanjem virusa jer će mu inače ostati laičko ime, po imenu grada Wuhan iz kojeg je bolest krenula.

WHO je izabrao ime SARS i sudjelovali su u pregovorima oko imena MERS iako je to primjer kako virus ne treba imenovati (Middle East Respiratory Sindrome). Stručnjaci kažu da se ovo može smatrati omalovažavajućim.

Kako su Ebola, SARS i MERS dobili imena

Legendarni lovac na viruse Karl Johnson i njegov tim otputovali su u Yambuku, tada Zaire, danas DR Kongo, kada je izbila čudna bolest koja je ubijala ljude po bolnicama. Johnson je predložio da se virus zove Ebola po rijeci koju je vidio na karti, 60 kilometara daleko od mjesta izbijanja epidemije i tako je poštedio Yambuku sramote.

Kod SARS-a su stručnjaci rano reagirali. Globalna zdravstvena agencija je upozorila svijet da se iz Kine širi novi virus u srijedu, 12. ožujka 2003. godine, a bolest je do subote imala ime. Kažu da su požurili s imenom da ga novine ili netko drugi ne imenuje stigmatizirajućim nazivom. Tako je nastao SARS. Virus je najviše zahvatio Hong Kong.

I imenovanje MERS-a stvorilo je tenzije. Virus se pojavio u Saudijskoj Arabiji kada je koronavirus s deva prešao na ljude. Virus je izoliran na Sveučilištu Erasmus u Rotterdamu, nazvan je HCoV-KSA1, što bi značilo humani coronavirus iz Saudijske Arabije. Kraljevina Saudijska Arabije bila je bijesna što je Saudijac bez njihovog znanja dopremljen u Nizozemsku, a ime ih je još više razbjesnilo. Na kraju je vlada Saudijske Arabije pregovarala sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i došlo se do imena MERS.

Nekoliko imena je već odbijeno

Nakon ovih problema, WHO je objavio smjernice o imenovanju novih ljudskih bolesti. Nemojte ih imenovati po zemljama ili regijama, niti po ljudima. Nemojte ih imenovati ni po životinjama od kojih potječu. Recimo, pandemija svinjske gripe iz 2009. godine stvorila je probleme proizvođačima svinjskog koji su se žalili na pad prodaje svinjetine.

Ralph Baric, znanstvenik koji se bavi koronavirusom na sveučilištu Sjeverna Karolina, kaže da pokušavaju naći prikladno ime. Odbijeno je SEARS (respiratorni sindrom jugoistočne Azije) i CARS, kineski akutni respiratorni sindrom.