Znanstvenici najavljuju novi test na koronavirus s 98 postotnom točnošću

Znanstvenici se boje da postojeće metode mogu otkriti virus samo kod jako bolesnih osoba

Novel coronavirus 2012. Coloured transmission electron micrograph (TEM) of coronavirus particles (orange) budding from a host cell (brown). This virus (NCoV) is thought to be similar to the ones that cause SARS (severe acute respiratory syndrome). A SARS-like virus killed hundreds in 2002 and 2003. This new virus, which first emerged in 2012, is being tracked by the World Health Organisation (WHO), with 11 confirmed cases as of mid-February 2013. The genetic sequence of the virus is being studied by the UK's Health Protection Agency. Magnification: x30,000 when printed at 10 centimetres wide., Image: 161044737, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Science Photo Library / Sciencephoto / Profimedia
FOTO: Science Photo Library / Sciencephoto / Profimedia

Novi test, razvijen na sveučilištu Birmingham, pomoći će identificiranju zaraženih, i onih koji nemaju simptome, s 98 postotnom točnošću, piše The Science Times. Znanstvenici se boje da postojeće metode mogu otkriti virus samo kod jako bolesnih osoba.

Čak u osam od deset slučajeva simptomi bolesti su toliko blagi da oboljeli jedva primjećuju da su bolesni pa neće ni znati da imaju i potencijalni imunitet. Novi test provjerava antitijela u krvi koje proizvodi imunološki sustav kada virus ulazi u stanice koristeći površinske šiljke. Blagi oblik bolesti reagira na šiljke, a izgleda da teški slučajevi reagiraju na glavno tijelo virusa. Rezultati su utemeljeni na istraživanjima koja su uključivala 1000 zdravstvenih djelatnika.

Novi test idućeg tjedna

Alex Richter iz Instituta za imunologiju sveučilišta Birmingham kazala je da je otkrivanje antitijela kod teško bolesnih ljudi u bolnici sasvim jednostavno, ali ako je bolest blaža ili asimptomatska, odgovor može biti slabiji u postojećim testovima na proteine. Novi test bit će predstavljen sljedećeg mjeseca.

Pacijent će moći slati u laboratorij kap krvi iz prsta, uzet kod kuće što je sigurno za ustanovljavanje imuniteta kao i krv iz vene. Metoda sveučilišta u Birminghamu oslanja se na “šiljke”, a Abottova i Rocheove metode oslanjaju se na protein u glavnom tijelu virusa.

Test će biti primjenjivan oralno.?

Podaci pokazuju da je kod Rocheovih testova 14 posto rezultata negativno kod bolničkih pacijenata poslije 14 dana, iako Roche tvrdi da su stopostotno točni.

Američki podaci za Abbott pokazuju 83 posto točnosti poslije 14 dana, s rastom na 100 posto nakon 17 dana. Testovi na zdravstvenim djelatnicima u Engleskoj sugeriraju da je trećina testiranih negativna na testove iz krvi, dok u slini postoje antitijela što sugerira da će test sa sveučilišta Birmingham biti primjenjivan oralno.