Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici ne mogu ustanoviti što je, prije 19 milijuna godina, izbrisalo 90 posto populacije morskih pasa

Moguće je da je neka vrsta kratkotrajnih klimatskih događaja pogodila Zemlju prije 19 milijuna godina

'Six-Gilled Shark'. Artist/engraver/cartographer: Printed from original watercolours and drawings by Jonathan Couch, an eminent British naturalist who lived in the fishing village of Polperro, Cornwall. Engraved onto woodblocks by Alex Lydon. Plates printed in colour by Benjamin Fawcett, with final hand-colouring by local artists in Polperro. Provenance: "A History of the Fishes of the British Islands"; by Jonathan Couch, Published by Groombridge and Sons, London. Type: Fine antique woodblock print on good quality paper. Printed in colour and finished by hand in Polperro, Cornwall. Six-Branchial Shark. Grey Shark; Squalus griseus, Le Squale Griset, Grey Shark, Hexanchus griseus, Notidanus griseus,Image: 311305152, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Morski psi su uspjeli preživjeti najmanje četiri masovna izumiranja i stariji su od najstarije fosilne šume. Plivaju Zemljinim vodama od plitkih grebena do otvorenih oceana, a ipak, prije 19 milijuna godina nešto je zadalo ogroman udarac morskim psima otvorenih oceana, od kojeg se nikada nisu oporavili, piše National Geographic.

Zapisi o ovome izumiranju, prvi puta detaljno opisani u časopisu Science, dolaze u obliku ljuskica morskog psa, nazvanih zubima, pronađenih u uzorcima morskog dna Tihog oceana. Na temelju tih uzoraka, znanstvenici procjenjuju da je populacija morskih pasa u oceanima pala za više od 90 posto. A tijekom događaja kada su izumurli dinosauri prije 66 milijuna godina, morski psi su izgubili 30 posto populacije.

Autorica studije Elisabeth Sibert, sa Sveučilišta Yale, kaže da morski psi imaju evolucijsku povijest od 400 milijuna godina, dugo postoje, ali nešto ih je skoro uništilo. Nitko ne zna što je pokrenulo izumiranje ali što god da je bilo, desilo se prije otprilike 100.000 godina. Izumiranje se ne poklapa s bilo kojom većom evolucijskom promjenom ili poznatim pomakom u Zemljinoj klimi.

Osjetljivi na iznenadne promjene u okolišu

Pad broja morskih pasa dao je priliku drugim životinjama tunama, morskim pticama, kitovima, tako da danas imamo raznovrstan ekosustav. Od 1970. godine ukupan broj morskih pasa pao je za 71 posto, prema istraživanju objavljenom u časopisu Nature što je donio pretjerani ribolov. To pokazuje koliko su morski psi osjetljivi na bilo kakve iznenadne promjene u okolišu.

Sibert je prvi puta naletjela na nagovještaje misterioznog izumiranja dok je pokušavala razumjeti način na koji su ribe, uključujući i morske pse, živjeli u oceanima posljednjih 85 milijuna godina povijesti Zemlje. Morsko dno je kao povijesna knjiga planete. Kemijski i fosilni tragovi u svakom sloju sedimenta upisuju povijest i presudni su za rekonstrukciju promjena klime na Zemlji.

Kada je Sibert prebrojala ljuske morskih pasa i zube riba koje životinje neprestano izbacuju i mijenjaju tijekom života, ustanovila je da je otvoreni ocean nekoliko puta mijenjao brzinu tijekom zadnjih 85 milijuna godina. Sve do izumiranja dinosaura sedimenti su sadržavali jedan zub morskog psa na zub ribe. Nekoliko milijuna godina kasnije udio morskih pasa je prepolovljen.

Nešto je izbrisalo većinu morskih pasa

Prije 56 milijuna godina omjer se stabilizirao na jedan zub morskog psa na svakih pet ribljih. Taj omjer ostaje stabilan sljedećih 40 milijuna godina sve do prije 19 milijuna godina kada se nalazi tek jedan zub na svakih 100 zuba ribe. “Nešto je izbrisalo mnoge, ako ne i većinu vrsta morskih tihooceanskih morskih pasa. Neke skupine pogođene su teže od drugih, kao sporiji morski psi.”kaže Sibert.

Postojeći klimatski zapisi bilježe da je klima u to vrijeme bila stabilna ali i slabo razumljiva. Moguće je da je neka vrsta kratkotrajnih klimatskih događaja pogodila Zemlju prije 19 milijuna godina. Osamdesetih godina prošlog stoljeća znanstvenici su primijetili da dubokomorski sedimenti pokazuju da je morski plankton prošao kroz veliko izumiranje prije oko 55 milijuna godina. Kasniji dokazi otkrili su da su u to vrijeme razine ugljičnog dioksida brzo rasle što je uzrokovalo porast temperatura i zakiseljavanje oceana.

Geolozi pomno proučavaju taj period da bi saznali kako bi Zemlja mogla odgovoriti na klimatske promjene uzrokovane djelovanjem čovjeka. Možda će se na isti način proučavati izumiranje morskog psa ali tek će više podataka riješiti misterij. “Nešto postoji ali jednostavno još ne znamo što” kaže Sibert.