Znanstvenici pokušavaju otkriti može li se ADHD kod djece ublažiti omega 3 masnim kiselinama, rezultati su skromni

Neka djeca s ADHD-om imaju nedovoljnu razinu masnih kiselina

Seamless pattern with drugs pills and capsules. Vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nova studija, koja se pojavila ovog tjedna, obnovila je tvrdnje da bi tablete ribljeg ulja, odnosno omega 3 masnih kiselina mogle pomoći kod ADHD-a, hiperaktivnog poremećaja pozornosti kod djece. Ali malo temeljitiji pogled na to istraživanje kaže da je prerano reći nešto sigurno, piše ScienceAlert.

Profesor psihijatrije Carmine Pariante s King’s Collegea u Londonu, objašnjava da su omega 3 masne kiseline djelovale samo kod djece koja imaju nižu razinu masne kiseline EPA u krvi pa se dodavanjem samo nadoknađuje ovaj važni hranjivi sastojak.

Ranije studije pronašle vezu

Zna se da neka djeca s ADHD-om imaju nedovoljnu razinu masnih kiselina, suhu kožu, ekcem i suhe oči. Nedavna istraživanja na životinjama također su povezala omega 3 masne kiseline s hiperaktivnošću.

Riblje ulje je jedan on najpopularnijih izvora polinezasićenih masnih kiselina, čini se da su neke masne kiseline kod djece s ADHD-om niže.

Iako su neke studije zabilježile poboljšanje iskazivanja simptoma ADHD-a dodavanjem ribljeg ulja u prehranu, druge nisu. Neki znanstvenici sumnjaju da se stanje može čak i pogoršati.

Što kažu ranije studije

U sustavnom pregledu 10 nasumičnih studija, iz 2010. godine, samo su dvije pokazale statistički značajnu korist dodavanjem ribljeg ulja u prehranu, a 2 samo na nekim razinama.

Kasniji pregled, iz 2017. godine više obećava, od 16 ispitivanih studija, 13 je pokazalo skromne prednosti u smanjenju simptoma ADHD-a, uključujući hiperaktivnost, impulzivnost, pozornost, vizualno učenje, čitanje riječi i pamćenje. No čak i u slučajevima kada se rezultati čine pozitivnima, učinci su vrlo skromni.

Stručnjaci su jako oprezni

Najnovije istraživanje provedeno je tijekom samo 12 tjedana koje je uključilo 92 djece s ADHD-om od 6 do 18 godina. Nakon što su dobili malu dozu omega 3 masne kiseline EPA, oni koji je nisu imali dovoljno pokazali su nekoliko blagih kognitivnih koristi, dok oni s normalnim razinama, nisu pokazali baš nikakvu korist.

Za djecu koja već imaju visoku razinu omega 3, svako dodatno doziranje može biti štetno. Autori kažu da, iako dodaci ribljeg ulja mogu imati malu korist na djecu s poremećajem, potrebna su daljnja kvalitetna istraživanja prije nego budu predložena kao metoda dodatnog liječenja, ali ne i zamjena za ozbiljnije pristupe.