Znanstvenici pokušavaju pronaći način kako iskoristiti plastiku za nove korisne stvari, blizu su

'Otkrili smo nešto što bi uistinu moglo utjecati na život ljudi', kažu

Plastic pollution trash on sea surface with different kinds of garbage - plastic bottles, bags, wastes floating in water. Sea ocean water pollution background concept vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Jednostavno je svake godine proizvesti stotine milijuna tona plastike koja, u osnovi, nikada ne nestaje. Ali puno je kompliciranije pitanje što učiniti sa svim tim plastičnim otpadom. Znanstvenici su, srećom, korak bliže rješenju. Najviše korištena plastika na svijetu je polietilen, stvoren iz etana i propana, nafte i plinskog ulja, a kemijska reakcija može ga pretvoriti u ulje, motorno ulje i maziva.

A daljom obradom, polietilen se može pretvoriti u deterdžente i kozmetiku, pokazuje istraživanje objavljeno u srijedu u časopisu Američkog društva za kemiju ACS Central Science. Novim postupkom materijali koji se obično tretiraju kao otpad, poput plastičnih vrećica i omota s mjehurićima, mogu dobiti drugi život, stvaranjem korisnih alata za svakodnevni život.

Uspjeli razgraditi otpornu plastiku

“Ova studija je vrlo važna jer bi mogli ostvariti veliki napredak u smanjenju plastičnog otpada za jednokratnu upotrebu”, kaže Massimiliano Delferro, doktor znanosti u Nacionalnom laboratoriju Argonne i koautor nove studije, za Inverse.

“Otkrili smo nešto što bi uistinu moglo utjecati na život ljudi”, kaže. Za postizanje reakcije razgradnje polietilena znanstvenici su koristili nanočestice. “Razvoj katalizatora trajao je više od godine dana ali smo uspjeli razgraditi otpornu plastiku koja predstavlja ogroman problem čovječanstvu.”

Prilika za bolje recikliranje

Znanstvenici su ranije otkrili kako pretvoriti polietilen u tekuće gorivo i vosak, a nova metoda pruža još mogućnosti. Recikliranje plastike često razgrađuje materijale da bi se mogli nanovo koristiti, a dio originalnih svojstava se gubi. Plastične boce gube čvrstoću i boju.

Nova kemijska reakcija prilika je za bolje recikliranje. Lagane plastične vrećice mogu postati visokokvalitetne tekućine za podmazivanje automobila.

Ključno je kako se molekule ugljika dijele i slažu, kažu znanstvenici. Njihova metoda koristi katalizator platinastih nanočestica za razgradnju i stvara dulji lanac ugljikovodika koji se može koristiti kao osnova za izgradnju brojnih proizvoda.

Plastika još uvijek ima brojne prednosti

“Unatoč velikim problemima s plastičnim otpadom, plastika ima brojne prednosti”, priča Delferro, “i učinila nam je život boljim. Problem je u plastici za jednokratnu upotrebu.”

Novom metodom mogao bi se eliminirati otpad proizvoda koji se koriste tek koji sat, a zatim na odlagalištima provedu tisuće godina.

“Metoda još nije spremna postati komercijalna ali daljnjim razvojem postoji potencijal za primjenu u širokim razmjerima”, kaže Delferro. Istraživački tim nastavlja s proučavanjem i drugih vrsta recikliranja, kao recikliranje više vrsta plastike odjednom.