Znanstvenici pokušavaju već dugo shvatiti zašto je tako teško liječiti karcinom gušterače i izgleda da su sve bliže odgovoru

Prosječno preživljavanje je od 6 mjeseci do 5 godina

FOTO: Qasim Zafar/Flickr

Znanstvenici su učinili značajan korak u boljem razumijevanju zašto je karcinom pankreasa tako teško liječiti. Sa prosječnim preživljavanjem od 6 mjeseci do 5 godina, koje doživi samo 8 posto pacijenata, pacijentima se uglavnom dijagnoza uspostavlja kad se bolest već proširila na druge dijelove tijela. To je samo jedan dio problema.

Drugi dio problema nastaje kada se bolest liječi postojećom kemoterapijom. Pacijenti od nje imaju tek malu, ponekad nikakvu korist. Zbog čega je karcinom pankreasa tako teško liječiti? Jedan je razlog da je vezivno tkivo koje okružuje tumor, stroma, puno gušće od normalnog stromalnog tkiva koje okružuje druge vrste karcinoma koje je lakše tretirati lijekovima.

Istraživanje stromalnog tkiva

Vjeruje se da stromalno tkivo sadrži čimbenike koji pomažu tumoru da preživi i raste. Kod karcinoma pankreasa važno je da izuzetna gustoća strome može biti faktor u sprečavanju lijekova da dosegnu tumor. Nedavna studija istražuje baš stromalno tkivo koje okružuje tumore kod adenokarcinoma pankreasa. Stroma postaje kako znanstvenici kažu, dezmoplastična.

Njezina gustoća predstavlja nevjerovatnu barijeru za prodor lijekova. Fibroblasti formiraju dio strome i uglavnom nisu kancerogeni ali doprinose rastu karcinoma lučeći, osim drugih stvari, gustu strukturu za stromu. Na znanstvenicima je sada da pronađu terapeutske agente koji ciljaju baš populaciju fibroblasta.