Znanstvenici promatrali slonove u tajlandskim turističkim objektima; više od polovice ih je razvilo nervozne tikove

Tikovi mogu odražavati tjeskobu, frustraciju ili dosadu

Elephant mother Angele from La Palmyre's zoo in France, her one-week Asian male baby elephant and his sister Asha are seen in the elephants' house at the Budapest Zoo and Botanical Garden on May 1, 2021. (Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)
FOTO: AFP

Više od polovice slonova u tajlandskim turističkim objektima ima nervozne tikove koji mogu odražavati tjeskobu, frustraciju ili dosadu, piše New Scientist. Uključenost znanstvenika u turizam slonova dovela je do poboljšanja uvjeta i stanja životinja ali mnogi tajlandski slonovi u zatočeništvu razvijaju ponašanja koja se ponavljaju, nazivaju se stereotipi, a slična su živčanim tikovima.

Pakkanut Bansiddhi sa Sveučilišta Chiang Main na Tajlandu i njezine kolege promatrale su ponašanje 283 indijska slona u 20 turističkih objekata u tajlandskoj provinciji Chiang Mai gdje turisti mogu jahati na slonovima, hodati uz njih ili ih gledati kada nastupaju u predstavama.

Otkrili su da je 57 posto slonova pokazalo ponavljajuće ponašanje, uključujući njihanje s jedne strane na drugu, koračanje u krug, klimanje glavom, beskorisno pokretanje udova i ljuljanje nogama naprijed natrag, i to barem jednom u razdoblju od 15 minuta.

Najviše reagiraju slonovi u dobi između 4 i 10 godina

“To bi mogao biti njihov način suočavanja sa stresnim situacijama poput odvajanja od članova obitelji, držanje u lancima pa čak i dosada”, kaže Bansiddhi. U prosjeku, u tom vremenskom periodu slonovi su ponavljali radnje oko šest puta. Najviše, slonovi u dobi između 4 i 10 godina. Oni mlađi od 3 godine i stariji od 50 najmanje su iskazivali ponavljajuće ponašanje.

“Iznenađen sam da brojke nisu veće”, kaže Andrew McLean iz zaklade Human Elephant Learning Programs u Australiji. “Gdje su slonovi u lancima uvijek postoji lokomotorna stereotipija.” Mladi slonovi odvajaju se od majke u dobi od 3 ili 4 godine. Nakon razdvajanja, njihovi tikovi bi mogli biti odraz koliko ih nova situacija brine. Stariji slonovi su naučili kako da se nose sa stresom u svome okruženju.

McLean se, međutim, pita jesu li stari slonovi dosegli stanje koje se naziva naučena bespomoćnost, u kojem životinje odustaju od pokušaja nošenja sa stresom.