Znanstvenici proučavaju uzrokuje li koronavirus oštećenje srca. Evo što zasad znaju

Češće se govori o simptomima, no znanstvenici sada istražuju dugoročne posljedice koje može imati zaraza

Employees wearing protective equipment walk in a passage at the headquarters of Russia's biotech company BIOCAD, which is developing its own vaccine against the new coronavirus and working on another one in cooperation with the country's virus research centre in Siberia, Vektor, in Strelna on May 20, 2020. (Photo by OLGA MALTSEVA / AFP)
FOTO: AFP

Do sada sigurno već znate sve simptome COVID-19 – suhi kašalj, temperatura ili groznica, umor, ponekad proljev, ponekad povraćanje. Ali o dugotrajnim učincima koje virus ima na tijelo nakon infekcije, govori se rjeđe, najvećim dijelom zato što znanstvenici još ne znaju koji su. U dvije nove studije objavljene početkom ovog tjedna, u JAMA Cardiology, znanstvenici upozoravaju na neke trajne učinke koje bi COVID-19 mogao imati na organizam konkretno na kardiovaskularni sustav, piše Health.

Prva studija njemačkih znanstvenika, otkrila je da virus SARS-CoV-2, može naći put do srčanog mišića. Od 39 umrlih njemačkih pacijenata, 24 su imala virus prisutan u srčanom tkivu. Iako se zna da postojeća kardiovaskularna stanja kao visoki tlak i koronarne arterijske bolesti povećavaju rizik komplikacija COVID-19, nova studija otkriva dokaze kardiovaskularnog utjecaja koronavirusa. Sasvim sigurno je koronavirus povezan s nekim dijelom ozljede miokarda, pišu liječnici.

Zvuči gore nego što je

Druga studija, ovog puta znanstvenika iz Njemačke, Italije i Rusije, procijenila je 100 pacijenata u dobi od 45 do 53 godine koji su se oporavljali od nedavno preboljene bolesti COVID-19. Kada se gleda kardiovaskularno zdravlje, 78 posto bolesnika nije imalo uredne nalaze kardiovaskularne magnetske rezonance, a 60 posto je imalo upalu miokarda.

Dr. Daniel Cantillon, kardiolog s čuvene Cleveland Clinic kaže da miokarditis zvuči teže nego što je, a većina ljudi uz to i dalje u potpunosti normalno funkcionira. Stanja opasna po život nastaju kada su povezana s aritmijama. Nove studije naglašavaju koliko je važno da medicinski stručnjaci vode računa o multisustavnim učincima koronavirusa i da postoji još puno toga što o virusu ne znamo. Neće svi koji obole od koronavirusa imati dugotrajno oštećenje srca, ali ovo upozorenje treba ozbiljno shvatiti.