Znanstvenici rade na ekološki prihvatljivoj alternativi plastici. Izvor materijala im je malo čudan: sjeme lososa

Stvorili su šalicu i plastični DNK model

Professional chemists in their laboratory makes different experiments on the table. Male and female medical workers. Chemistry science education in laboratory, research and experiment
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Kineski znanstvenici osmislili su alternativu plastici koristeći vrlo neobičan izvor, spermu lososa. Materijal sličan plastici nastao je kada su se dva kratka lanca DNK lososa spojila s kemikalijom dobivenom iz biljnog ulja, a kao rezultat nastala je tvar slična hidrogelu. Detalji istraživanja objavljeni su u časopisu Journal of the American Chemical Society.

Nakon sušenja zamrzavanjem, kako bi se uklonila vlaga, hidrogel se može oblikovati u različite oblike. Gizmodo piše da su znanstvenici načinili šalicu i plastični DNK model koristeći proces koji nazivaju vodeno zavarivanje. U usporedbi s tradicionalnom polistirenskom plastikom, nova bioplastika za proizvodnju zahtjeva 97 posto manje emisije ugljika, piše Vice.

Još se vodi rasprava

Plastika na bazı ulja koristi tone topline i otrovnih tvari za proizvodnju, a da bi se razgradila potrebne su stotine godina. Iako se prodaju kao reciklirajući, većina plastičnih predmeta završi spaljena ili bačena na odlagališta, piše EuroNews Green.

Za recikliranje nove plastike mogu se dodavati enzimi koji razgrađuju DNK. Ako nema dostupnih enzima, jednostavno potapanje u vodu tvari dobivene iz sperme lososa, pretvorit će predmet u hidrogel, piše Gizmodo. Dakle, pijenje čaja iz takve plastike nije baš najbolja ideja.

Međutim, znanstvenici inzistiraju da je to najodrživiji materijal u usporedbi s drugom poznatom plastikom. Ostala biorazgradiva plastika od algi, kukuruznog škroba ili piljevine ostavlja mali ugljični otisak tijekom životnog vijeka u usporedbi s uobičajenom plastikom na bazi ulja. No, stvaranje ovih materijala zahtijeva energiju koju osiguravaju fosilna goriva. Zbog toga se vodi intenzivna rasprava o tome jesu li ove vrste plastike uistinu ekološki prihvatljive.

6,3 milijarde tona plastičnog smeća

Proizvođači bioplastike također mogu krivo predstavljati što njihova plastika sadrži, prema časopisu Vice. Nakon analize 37 proizvoda označenih kao bioplastika, otkriveno je da ih je 19 načinjeno od nafte i bio-mješavina, prema studiji koju je provele istraživačka tvrtka GNS Science sa sjedištem u Novom Zelandu.

Budući da je bioplastika sperme lososa napravljena od DNK niti, ova vrsta plastike se može dobiti korištenjem raznih izvora DNK, poput biljaka ili bakterija, prema EuroNews Green.

Na planeti postoji oko 6,3 milijarde tona plastičnog smeća, piše Gizmodo. Unatoč ograničenjima u vidu otpornosti na vodu, znanstvenici se nadaju da bi plastika proizvedena od sperme lososa mogla pomoći smanjenju plastičnog otpada, ako uđe na tržište.