Znanstvenici rade na implantatu koji bi trebao zamijeniti lijekove protiv boli. Hladi živce u tijelu

Mogao bi omogućiti ublažavanje boli bez stvaranja ovisnost o opiodima

FOTO: NorthwesternU/YouTube

Puno ljudi je prisiljeno živjeti s boli. Iako je bol važan pokazatelj zdravlja, ona može biti iscrpljujuća, uzrokovati umor, depresiju i smanjenu kvalitetu života. U devedesetima, farmaceutske tvrtke tvrdile su da imaju odgovor za liječenje boli i ponudile opioidne analgetike. Uvjereni da ti lijekovi ne izazivaju ovisnost, liječnici su ih izdašno prepisivali u nadi da će olakšati patnju svojih pacijenata, piše Smithsonian.

Otkako je otkriveno da opioidi izazivaju ovisnost, znanstvenici traže sigurnije alternative za ublažavanje boli. Inženjer biomedicine, John A. Rogers sa Sveučilišta Northwestern, misli da je možda stvorio implantabilni uređaj koji se rastvara i hladi živce u tijelu. Rogers je već stvorio niz elektroničkih uređaja koje tijelo može apsorbirati, uključujući i prolazni pacemaker 2021. godine.

Implantant bi hlađenjem otupio živce

“Ublažavanje boli važan je dio skrbi za pacijenta, a to se trenutno postiže različitim vrstama lijekova protiv bolova, od kojih su možda opioidi najistaknutiji”, kaže Rogers. “Te sheme djeluju iznimno dobro na uklanjanje boli ali imaju različite nuspojave, na prvom mjestu ovisnost”.

Implantat koji su Rogers i tim osmislili hlađenjem bi otupio određene periferne živce koji povezuju mozak i leđnu moždinu s ostatkom tijela. Tako bi se blokirali signali boli u mozgu, učinkovito regulirajući bol u određenim dijelovima tijela. “Kada ste vani za vrlo hladnog dana ruke i prsti vam postanu prehladni i počinjete gubiti osjet dodira”, objašnjava Rogers. “Vrhovi prstiju vam utrnu i to je taj učinak hlađenja koji nastojimo iskoristiti”.

Za hlađenje živaca koristi se dušik

Tim je stvorio ono što Rogers opisuje kao gumenu traku sa sićušnim kanalima. Jedna strana uređaja širine je 5 milimetara i završava strukturom nalik manšeti koja okružuje živac. Drugi kraj izlazi iz tijela i pričvršćuje se na uređaj za pumpanje. Rashladna tekućina pumpa se u jedan od tankih kanala gumene trake koja vodi do živca.

Susreće se sa suhim dušikom koji teče kroz odvojeni kanal i odmah isparava stvarajući učinak hlađenja. Plin teče natrag drugim kanalom, zatim se ponovno kondenzira i prolazi kroz uređaj, tvoreći zatvoreni sustav. Uređaj je detaljno opisan u novom izdanju časopisa Science.

Unutar uređaja je mali temperaturni senzor tako da korisnik može pratiti i kontrolirati temperaturu živca podešavanjem brzine protoka rashladne tekućine jer previše hlađenja može dovesti do oštećenja tkiva.

Za sada je testiran na štakorima

Ovaj topljivi implantat mogao bi revolucionirati liječenje boli. Testiran je na štakorima, a sljedeći koraci su ispitivanje bioloških aspekata ljudskog tijela da bi se povećala funkcionalnost uređaja. Pošto je uređaj topiv, nije potrebno kirurško uklanjanje.

“Važno je znati koliko traje hlađenje dok se oporavimo kako bi se proces mogao ponovno pokrenuti. To su vrste studija za koje mislim da ih je najvažnije provesti prije upotrebe uređaja na ljudima”.

Kroz inženjering su minimizirali rizike

Rogers kaže da svaki implantat nosi rizike, ali ih je njegov tim pokušao minimizirati kroz inženjering. Mekana struktura nalik gumenoj traci, debljine lista papira, prirodno se kreće mišićnim tkivom koje okružuje živac, a otapanje uređaja smanjuje rizik oštećenja živca.

Umjesto da prolazi kroz cijelo tijelo kao lijekovi za ublažavanje boli, ovaj uređaj djeluje samo na dio tijela koji je bitan za ublažavanje osjeta boli. Rogers predviđa da bi se uređaj mogao koristiti za ublažavanje boli nakon operacija, pacijentu bi se umetnula ovakva gumena trakica pričvršćena na vanjsku pumpu.