Znanstvenici rade na univerzalnom cjepivu protiv više vrsta gripe, rezultati su obećavajući

Misle da bi jedna doza bila dovoljna

Influenza, Injection, Vaccination, Immunity, Protection, Prevention, Healthy
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Influenca ili gripa jedna je od najraširenijih bolesti na svijetu. Dva tipa virusa A i B odgovorni su za infekciju. Kako postoje dvije vrste i puno podvrsta, liječnici moraju svake godine stvarati ispravno cjepivo da bi prevencija bolesti bila efikasna.

Za sada, ne postoji cjepivo koje bi obuhvatilo obje vrste i podvrste virusa. Grupa znanstvenika sa Icahn School of Medicine, pri bolnici Mont Sinai u New Yorku, u suradnji s kolegama iz drugih institucija, dolazi s novim pristupom koji bi mogao promijeniti način na koji znanstvenici ciljaju viruse. Ovaj pristup bi u budućnosti mogao dovesti do univerzalnog cjepiva protiv gripe, prema studiji objavljenoj u The Lancet Infectious Diseases.

Misle da bi jedna doza bila dovoljna

Profesori, Peter Palese i Florian Krammer, predvodili su tim koji je skrenuo pozornost na hemaglutinin, protein koji je prisutan na površini virusa gripe i usmjerava viruse prema stanicama domaćina koje zatim inficiraju. Hemaglutinin ima dvije komponente, “glavu” koja se od vrste do vrste razlikuje i “stabljiku” koja manje varira između vrsta virusa.

Temeljem ovih svojstava, znanstvenici su odlučili pokušati razviti cjepivo koje će ciljati stabljiku hemaglutinina. U prvoj fazi testiranja, jedno cijepljenje prilagođenim cjepivom na bazi hemaglutinina bilo je uspješno u aktiviranju antitijela u borbi protiv gripe.

Cjepivo je izazvalo široki odgovor antitijela, ne samo za trenutno cirkulirajući virus gripe, nego i za podvrste ptičje i šišmišje gripe. Reakcija je bila takva da znanstvenici smatraju kako bi jedna doza cjepiva bila dovoljna za induciranje zaštite od pandemijskih virusa gripe koji još nisu nastali.

Imaju potporu uglednih organizacija

Dodatni rezultati bit će dostupni nakon završetka studije, krajem 2019. godine. “Dosadašnji rezultati ukazuju na to da se krećemo u dobrome smjeru prema univerzalnome cjepivu”, kazao je profesor Krammer.

Znanstvenici otkrivaju i da su dobili potporu od fundacije Bill&Melinda Gates i kompanije GlaxoSmithKline koji su dali neke od potrebnih materijala. Ključna potpora stigla je od američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti.