Znanstvenici razvili uređaj koji otkriva karcinom dojke iz kapljice sline

Ručni biosenzor čini probir raka dojke brzim, pristupačnim i točnim

FOTO: Pexels

Karcinom dojke je u porastu, ali novi alati za rano otkrivanje mogli bi spasiti puno života, piše Eurekalert.

U časopisu Journal of Vacuum Science&Technology znanstvenici sa Sveučilišta Florida i Sveučilišta Yang Ming Chiao Tung na Tajvanu, su 13. veljače izvijestili da imaju uređaj, biosenzor koji može otkriti biomarkere karcinoma dojke iz sićušnog uzorka sline.

“Naš uređaj je izvrstan jer je prenosiv, veličine ruke”, kazao je voditelj istraživanja Hsaio-Hsuan Wan, doktorand sa Sveučilišta Florida. “Vrijeme testiranja je ispod pet sekundi po uzorku, što ga čini vrlo učinkovitim”, dodao je.

Kako biosenzor radi?

Uređaj koristi papirnate test trake tretirane specifičnim antitijelima koja reagiraju na ciljane biomarkere karcinoma, objasnili su znanstvenici.

Kada se na traku stavi uzorak sline, impulsi električne energije šalju se na kontaktne točke na uređaju. Impulsi uzrokuju da se biomarkeri vežu za antitijela što mijenja izlazni signal elektrode dovoljno da omogući očitavanje rizika karcinoma.

Rezultati u nekoliko dana

Dizajn je revolucionaran u usporedbi s mamografijom, ultrazvukom i magnetskom rezonancom koji su skupi i zahtjevni, i traže veliku opremu i izlaganje malim dozama zračenja, a rezultati stižu tek za nekoliko dana”, kaže Wan, prenosi Health Day.

“Naša tehnologije je isplativija, testna traka košta tek nekoliko centi, a višekratna tiskana ploča košta 5 dolara”, kažu ovi znanstvenici.

Testiran na 21 uzorku sline

Uređaj daje točne rezultate samo s kapljicom sline, čak i ako je koncentracija biomarkera karcinoma jedan kvadrilijunti dio grama po mililitru.

Rezultati su pokazali da uređaj može razlikovati zdravo tkivo dojke, rani i uznapredovali karcinom dojke koristeći dva biomarkera. Uređaj je testiran na 21 uzorku sline.