Znanstvenici s Harvarda savjetuju da bismo trebali jesti više male ribe i školjkaša, i to ne samo jer su zdraviji

Tradicionalna mediteranska prehrana, koju mnogi smatraju najboljom za zdravlje srca, prepuna je male ribe poput srdela i inćuna

18.02.2023., Tribunj - Nakon zavrsetka lovostaja tribunjski ribari vratili zapoceli su izlovom plave ribe. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Mnogi ljudi koji brinu o svome zdravlju smanjili su potrošnju mesa i mesnih delikatesa, zamjenjujući ih mesom peradi ili plodovima mora. Ovi izvori proteina bolji su od govedine i ne samo zato što su povezani s manjim rizikom od bolesti srca, dijabetesa i karcinoma. Piletina i riba bolji su za okoliš jer je za njihovu proizvodnju potrebno manje zemlje i drugih resursa te se stvara manje stakleničkih plinova, piše Harvard Health Publishing.

A dodatno, odabir morskih plodova koji su niže u hranidbenom lancu, kao srdele, haringa ili školjke i kamenice, može koristi još pojačati. “Puno je bolje za zdravlje i okoliš kada kopnene izvore hrane, osobito crveno meso, zamijenite vodenim izvorima hrane”, kazao je Christopher Golden, asistent profesora prehrane s Harvarda. A umjesto uzgojenog lososa ili konzervirane tune, razmislite o skušama ili srdelama, predlaže Golden.

Kosti su bogate kalcijem i vitaminom D

Inćuni, haringe, skuše i srdele izvrsni su izvori proteina, željeza, cinka, vitamina B12 i omega-3 masnih kiselina korisnih za srce. Kosti sitne ribe koje obično jedemo, osim kod skuše, bogate su kalcijem i vitaminom D.

Znanost je dokazala da se kronična upala niskog stupnja može pretvoriti u tihog ubojicu koji pridonosi kardiovaskularnim bolestima, karcinomu, dijabetesu i drugim stanjima. Manja je vjerojatnost da će male ribe sadržavati kontaminate kao što su živa i poliklorirani bifenili kao kod većih vrsta riba. Ekološki je prihvatljivije jesti malu ribu umjesto da se koristi za riblje brašno kojim se hrane ribe uz uzgoja, svinjetina i perad, a traži zemlju, vodu, energiju i pesticide da bi se proizvelo.

Morske alge dobre su za štitnjaču

Tradicionalna mediteranska prehrana koju mnogi smatraju najboljom za zdravlje srca ističe malu ribu poput srdela i inćuna, naravno, svježih jer konzervirane sadrže puno soli, znači natrija. Školjkaši su među najboljim izvorima proteina životinjskog porijekla.

Sadrže cink koji doprinosi zdravlju imunološkog sustava i vitamin B12 koji pomaže u stvaranju crvenih krvnih stanica koje prenose kisik i održavaju živce zdravima. Školjkaši ne trebaju hranu, a filtriraju i čiste vodu. Samo imajte na umu da se mogu zaraziti otjecanjem vode, bakterijama, virusima i kemikalijama u vodi pa treba znati odakle su.

Možda ste spremni i za korak dalje u vodenom hranidbenom lancu pa ćete kušati alge i morske trave. Hranjive tvari u morskoj travi prilično se razlikuju, ovisno o vrsti. Morske alge imaju malo kalorija, dobar su izvor vlakana, a sadrže jod, mineral potreban za očuvanje zdravlja štitnjače. Uz to, morske alge sadrže niz drugih minerala i vitamina te ih svakako ne treba zanemariti u prehrani, savjetuje Golden.