Znanstvenici s Harvarda tvrde kako satelitske snimke dokazuju da se korona proširila u Wuhanu još krajem prošlog ljeta

Istovremeno, Kinezi su u to vrijeme na internetu krenuli pretraživati simptome slične Covidu

A vendor (C) wearing a facemask to help stop the spread of a deadly virus which began in the city offers meat at a near-empty market on the eve of the Lunar New Year in Wuhan on January 24, 2020, when normally markets would be bustling. - China sealed off millions more people near the epicentre of a virus outbreak on January 24, shutting down public transport in an eighth city in an unprecedented quarantine effort as the death toll from the disease climbed to 25. (Photo by HECTOR RETAMAL / AFP)
FOTO: AFP

Istraživanje koje je objavio medicinski fakultet Sveučilišta Harvard pokazuje da je epidemija koronavirusa možda počela i puno ranije nego se dosad mislilo ili željelo priznati. Tim stručnjaka pod vodstvom doktora Johna Brownsteina tvrdi kako su analizom satelitskih snimki uočili značajno povećanje prometa i broja pacijenata ispred pet najvećih bolnica u kineskom gradu Wuhanu i to još lani u kasno ljeto, prenosi ABC News.

Tvrdnju da je povećan broj pacijenata došao u bolnicu zbog misterioznog virusa, kojim se u međuvremenu zarazilo sedam milijuna ljudi, a više od 400 tisuća je umrlo, potkrjepljuju i činjenicom da su upravo tada Kinezi na internetu počeli pojačano pretraživati simptome karakteristične za koronavirus, odnosno bolest Covid-19.

Brownsteinov tim pregledao je 108 satelitskih snimki bolnica s parkiralištima te su nakon ručnog prebrojavanja vozila zaključili da se tada zasigurno događalo nešto što je uzrokovalo da parkirališta budu popunjenija. Primjerice 10. rujna ispred bolnice Tianyou zabilježeno je 67 posto više vozila nego dan ranije. U drugim promatranim bolnicama povećanje broja vozila iznosilo je i do 90 posto.

Kina je epidemiju prijavila prekasno?

Istovremeno s porastom prometa oko bolnica u kasno ljeto, Kinezi iz regije Wuhan počeli su tada i putem tražilice Baidu tražiti informacije o kašlju i proljevu koji su kasnije dodani na listu simptoma novog koronavirusa.

Jedan kineski list ranije je objavio da su se prvi slučajevi pojavili 17. studenoga, ali da su lokalni mediji tvrdili kako vjeruju da se virus počeo širiti puno prije nego su to shvatili. Kina je Svjetsku zdravstvenu organizaciju o epidemiji obavijestila tek 31. prosinca 2019. i to uz tvrdnju da imaju jako velik broj oboljelih od upale pluća.

Američke obavještajne službe tvrde pak da je virus harao Wuhanom još u studenome. Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a Brownsteinovo istraživanje iskoristilo je da još jednom prozove Kinu za prikrivanje informacija bitnih za globalno zdravlje te naglase kako kineska vlast ne voli transparentnost.