Znanstvenici s Johns Hopkinsa izumili su važnu stvar: stetoskop koji koristi umjetnu inteligenciju

Aplikacija javlja ako ima znakova upale pluća. Ovo je ključno za zemlje u razvoju gdje nema dosta rentgena

doctor hand holding stethoscope. Medical inspection concept. vector illustration in flat style
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Svake godine upala pluća i druge respiratorne bolesti ubiju skoro milijun ljudi, više nego malarija i AIDS zajedno. Neke od ovih smrti mogle bi se izbjeći kada bi svako dijete na Zemlji imalo pristup zdravstvenoj skrbi, ali to nije tako. Više od 95 posto ljudi u zemljama u razvoju nema mogućnosti rentgenskog snimanja kojim se najbolje dijagnosticira upala pluća. Znanstvenici sa sveučilišta Johns Hopkins možda su riješili problem.

Izumili su pametni stetoskop koji koristi umjetnu inteligenciju za dijagnozu upale pluća, piše Futurism. Standardni stetoskop nije jako skup i dragocjen je u dijagnozi bolesti pluća. Nažalost, gubi na vrijednosti ako osoba koja sluša pluća ne zna što treba slušati ili je buka u okolišu takva da prikrije pacijentovo disanje. Imajući na umu ova ograničenja, tim znanstvenika s Johns Hopkinsa dizajnirao je uređaj koji lovi zvuk koji stvaraju pluća dok istovremeno filtrira buku u okolišu.

Testiranja diljem svijeta

Osmislili su i aplikaciju pokretanu umjetnom inteligencijom koja sluša pluća i traži znakove upale. Aplikacija je 87 posto uspješna, kažu ovi znanstvenici na svome blogu, i tako znatno premašuje pouzdanost uobičajene metode. Testiranja se trenutno provode u Peruu, Bangladeshu, Malawiju i Americi, a znanstvenici kažu da će u budućnosti finalna verzija uređaja biti još znatno jeftinija nego stetoskop koji košta 500 dolara.

“Jeftin uređaj omogućit će lokalnim zdravstvenim djelatnicima bolje dijagnosticiranje bolesti. Gledano na makro razini, nadamo se da će naši napori spasiti stotine tisuća života. Na mikrorazini, ako i samo jedan roditelj vidi da mu se dijete oporavlja zbog rano postavljene dijagnoze, naš ustrajan rad vrijedan je svakog napora.”