Znanstvenici s MIT-a razvili novu tabletu koja bi mogla promijeniti način na koji konzumiramo lijekove

Polagano otpušta dugoročne doze lijeka u gastrointestinalni trakt

FOTO: Christine Daniloff/MIT/Cecile G. Tamura/Facebook

Puno ljudi ne voli gutati lijek u obliku tableta ili zaboravljaju pa je vrlo teško provesti pravo liječenje. Zbog toga su znanstvenici sa MIT-ja razvili novi oblik tablete koja polagano otpušta dugoročne doze lijeka u gastrointestinalni trakt.

Tableta bi trebala pomoći pacijentima koji moraju uzimati probavljive lijekove nekoliko puta tijekom dana, ograničavajući tako količinu na samo jednu tabletu.

Tableta se zalijepi za unutrašnjost

Znanstvenici su koristili karbopol, polimer koji se vezuje za sluznicu pošto on prirodno prijanja uz površine sluznice želuca i crijeva. Kad pacijent uzme lijek, jedna se strana tablete prilijepi za zid gastrointestinalne stjenke i ostaje na tome mjestu.

Druga strana tablete ima specijalni premaz koji sprječava sve vrste tekućina i hrane koje prolaze kroz probavni trakt da pomaknu tabletu s mjesta gdje se zalijepila.

Nazvane po rimskom bogu Janusu

Nazvane po rimskom bogu
Nazvane po rimskom bogu Ilustracija/donteatyourteacher/Flickr

Dizajnirana je kao rimski bog Janus, sa dva lica pa je tako i nazvana. Prijašnja ispitivanja probavljivih tableta produženog otpuštanja rezultirala su blokadama ili nestajanjem iz gastrointestinalnog trakta potjeranih hranom ili tekućinom.

Trenutno je u fazi testiranja

Danas se već koriste lijekovi sa produženim djelovanjem ali se oni daju putem implantiranih uređaja što traži mali kirurški zahvat ili pomoću, još uvijek, eksperimentalnih flastera koji prijanjaju uz kožu.

Janus tableta sa MIT-ja je u fazi testiranja da bi se izmjerilo koliko dugo može ostati priljepljena na sluznicu i da se odredi tempo produženog otpuštanja lijeka. Jednom, kada ispitivanja budu gotova, znanstvenici vjeruju da će se tableta moći koristiti za sve vrste lijekova od antibiotika do lijekova za tuberkulozu.