Znanstvenici sa Stanforda otkrili da štednjaci na plin ispuštaju u zrak kancerogeni benzen

Ovo je prvi rad koji analizira emisije benzena kada se koristi štednjak ili pećnica

FOTO: Unsplash

Znanstvenici sa Stanforda otkrili su da plinski štednjaci ispuštaju u zrak benzen, zagađivač koji se povezuje s leukemijom i drugim vrstama karcinoma krvnih stanica, javlja NPR. Ovo je prvi rad koji analizira emisije benzena kada se koristi štednjak ili pećnica.

Razine benzena mogu biti više od onih koje se nalaze u pasivnom duhanskom dimu, a onečišćenje benzenom može se raširiti po cijelome domu, ne samo u kuhinji. Peći na prirodni plin i propan emitirale su razine benzena koje su podigle unutarnje koncentracije benzena iznad utvrđenih zdravstvenih referentnih vrijednosti, kaže studija.

Štetnije od pasivnog duhanskog dima?

Nova otkrića, objavljena u časopisu Environmental Science and Technology, dodatak su sve većem broju dokaza koji ukazuju na to da su emisije unutar kuće štetnije nego što se vlasnici plinskih štednjaka navode da vjeruju. “Benzen se stvara u plamenu i drugim visokotemperaturnim okruženjima, kao na naftnim poljima i u rafinerijama. Sada znamo da se stvara i u plamenicima plinskih štednjaka u našim domovima”, rekao je viši autor studije, profesor na Stanfordu, Rob Jackson.

Sa samo jednim plamenikom na visokoj razini i plinskom pećnicom uključenom na 180 stupnjeva, razine benzena u kući mogu biti gore od prosječnih kod pasivnog duhanskog dima. Toksin migrira na druga mjesta u kući, poput spavaćih soba. Dobra ventilacija pomaže u smanjenju koncentracije ali ispušni ventilatori često nisu učinkoviti u uklanjaju izloženosti benzenu, kazao je Jackson.

Plinska industrija skreće pozornost

Plinska industrija često skreće zabrinutost zbog onečišćenja s goriva na pare od kuhanja, ali znanstvenici kažu da su testirali emitira li kuhanje hrane benzen i kažu da svo onečišćenje dolazi od plina, a ne od hrane.

Američka udruga za plin koja predstavlja moćna komunalna poduzeća, baca sumnju na znanstvena istraživanja. Prošle godine kritizirali su recenziranu studiju koja je pokazala da plinske peći ispuštaju benzen čak i kada su isključene. Sugeriraju da i ovo najnovije istraživanje ne uspijeva analizirati okruženje u stvarnom svijetu i kaže da se pri kuhanju kvalitetom zraka može upravljati brojnim mjerama, kuhinjskim napama, ventilatorima i otvaranjem prozora.

Medicinski stručnjaci počinju zauzimati stavove protiv kuhanja na plin, a Američka udruga za javno zdravstvo označila je plinske štednjake “zabrinutošću za javno zdravlje”, upozoravajući na veći rizik astme kod djece.