Znanstvenici sa Stanforda razvijaju novi ultrabrzi inzulin

Potencijalno djeluje 4 puta brže od trenutnih inzulina brzog djelovanja

Diabetes flat icon set - Hand holding Insulin Injection Pen. Set with Insulin vial, syringe needle and pen on suare backgrounds.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenici sa Stanforda razvijaju novu formulaciju inzulina koji počinje djelovati gotovo odmah nakon injekcije, a potencijalno djeluje 4 puta brže od trenutnih inzulina brzog djelovanja koji postoje na tržištu, javlja Stanford News.

Novi brzodjelujući inzulin koristi polimer za stabilizaciju oblika inzulina koji se brzo apsorbira u krvotoku. Bez polimera, ovaj bi inzulin bio previše nestabilan za upotrebu. Znanstvenici su se fokusirali na tzv monomerni inzulin koji ima molekularnu strukturu koja bi mu trebala omogućiti da djeluje brže od ostalih oblika inzulina. Zamka je u tome što je monomerni inzulin previše nestabilan za praktičnu upotrebu.

90 posto aktivnosti u 5 minuta

“Da bi se ostvario ultrabrzi potencijal ovog inzulina, željeli smo razviti ‘čarobnu vilinsku prašinu’ koja rješava problem stabilnosti”, kazao je Eric Appel, docent sa Stanforda. “Fokusiranjem na djelotvorne aditive možemo postići velik napredak u ukupnoj učinkovitosti lijeka. Nakon ispitivanja aditivnih polimera, otkriven je jedan koji može stabilizirati monomerni inzulin više od 24 sata.” Komercijalni inzulin ostaje stabilan od 6 do 10 sati pod istim uvjetima.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Science Translational Medicine, a za sada je preparat iskušan na svinjama, najnaprednijem modelu nečovjeka. Novi inzulin je dosegao 90 posto svoje vrhunske aktivnosti u roku od pet minuta. Sada kreću dodatna istraživanja da bi uslijedila kvalifikacija za klinička ispitivanja na ljudima.

Za usporedbu, komercijalni brzodjelujući inzulin pokazuje značajnu aktivnost nakon 10 minuta. Monomerna aktivnost ostvaruje se za 10 minuta, a kod komercijalnog inzulina treba čak 25 minuta.

Djeluje gotovo jednako brzo kao inzulin osobe bez dijabetesa

Ovakvo istraživanje je već desetljećima cilj mnogih velikih farmaceutskih kompanija. Monomerni inzulin je također prije i završio djelovanje. To će ljudima olakšati korištenje inzulina u vezi s razinom glukoze tijekom obroka kako bi pravilno upravljali razinama šećera u krvi.

Budući da se njihova formulacija inzulina aktivira tako brzo, gotovo kao inzulin osobe koja nema dijabetes, znanstvenici su uzbuđeni da bi on mogao pomoći stvaranju uređaja umjetne gušterače koji funkcionira bez potrebe za intervencijom pacijenta u vrijeme obroka.