Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici sad tvrde da muškarci više kukaju zbog gripe zato što su virusi prema njima okrutniji (a ne zato što su plačljivci)

Virusi su, pokazala je britanska studija, mutirali da budu blaži prema ženama

Virus ebole
FOTO: CDC Global/Flickr

Muškarci su podložniji nekim bolestima od žena. Među patogenima koji su smrtonosniji za muškarce su i, recimo, virus koji izaziva tuberkulozu te svi virusi koji mogu dovesti do raka grla, detaljno objašnjava Tonic, pozivajući se na rezultate nove studije.

Nova otkrića sugeriraju da razlog veće podložnosti muškaraca tim bolestima ne leži u slabijem imunitetu muškaraca, već činjenici da su virusi sami po sebi blaži prema ženama.

Zašto su virusi blaži prema ženama

U matematičkom modelu prijenosa virusa, autori studije Francisco Ubeda i Vincent Jansen sa sveučilišta Royal Holloway u Londonu, objasnili su podatak da japanski muškarci imaju 350 posto veće šanse da razviju smrtonosan, virusni oblik leukemije nego žene. Model je u isto vrijeme objasnio i zašto je isti virus jednako smrtonosan i muškarcima i ženama s Kariba.

Kako se ispostavilo, japanske majke doje svoju djecu duže nego žene s kariba, zbog čega postoje veće šanse da virus prijeđe s majke na dijete. Virus je, zato što se prenosi dojenjem, vremenom mutirao tako da bude manje štetan ženama, kako bi se duže zadržao u njihovim tijelima i povećao si šanse da prijeđe na druge domaćine. Virusi ne funkcioniraju na način da vas žele ubiti, već im je cilj reproducirati se što je više moguće.

Hormoni nisu krivi

Istraživači ističu da se njihovi zaključci kose s konvencionalnim razmišljanjem o razlikama u imunološkom sustavu među spolovima. Znanstvenici su do sada vjerovali da su neki virusi štetniji za muškarce zbog neobjašnjenog načina na koji muški spolni hormoni smetaju imunološkom sustavu (ne-znanstvenici su samo misli da se muškarci više žale na simptome jer su plačljivci).

Da je ta teorija točna, tvrde autori nove studije, slabija reakcija imunološkog sustava primijetila bi se u pubertetu, kada hormoni podivljaju, što nije bio slučaj. No, iako matematički model funkcionira, istraživači još ne znaju kako virus zna nalazi li se u tijelu muškarca ili žene i kako uspijeva biti okrutniji prema muškarcima. Virusi baš i ne bi trebali imati sposobnost stvaranja strategija.

Ako je teroija točna, otvara vrata novim modelima liječenja u kojima bi se virus moglo prevariti da misli da se nalazi u ženskom domaćinu pa simptomi budu blaži i tako muškarce spase od potencijalno smrtonosnik infekcija.