Znanstvenici smislili kako da sve krvne grupe pretvore u jednu univerzalnu

Znanstvenici su stvorili enzim koji bilo koju krvnu grupu može pretvoriti u neutralnu

FOTO: Andrew Mason/Flickr

Znanstvenici već desetljećima pokušavaju pronaći način kako da pacijenti kojima treba transfuzija krvi mogu primiti bilo koju krvnu grupu. Ali sad su, čini se, ostvarili veći uspjeh na tom polju. Modificirali su enzim koji mijenja jednu krvnu grupu u drugu te ih može pretvoriti u univerzalnu grupu slično kao što je to krvna grupa O.

Nova studija objavljena je u Journal of the American Chemical Society, a objašnjava kako se mijenjaju antigeni Ai B krvne grupe. Naime, riječ je o šećerima koji se nalaze na površini crvenih krvnih stanica. A to imate li kombinaciju oba antigena, samo jedan ili nijedan određuje koja ste krvna grupa – A, B, AB i O. Krvna grupa O svima može biti donor, dok bi kod miješanja drugih krvnih grupa došlo do imunološke reakcije opasne po život.

Ideja o univerzalnoj krvnoj grupi postoji od 1980-ih

Ideja o mijenjaju krvnih grupa postoji još od 1980-ih godina kad je jedan znanstveni tim uspio izdvojiti jedan enzim iz zelenog zrna kave koji ima mogućnost ukloniti B antigene iz crvenih krvnih stanica.

Klinička ispitivanja pokazala su da je krv mogla biti sigurno transfundirana ljudima različite krvne grupe. Međutim, reakcija enzima je bila nedovoljno učinkovita, zahtijevala je prevelik, predugačak i prekompliciran proces kako bi se sve krvne stanice promijenile pa su znanstvenici zaključili kako taj proces nije dovoljno praktičan.

Međutim, sad su znanstvenici sa Sveučilišta British Columbia stvorili enzim koji bi mogao riješiti ovaj problem. On funkcionira na isti način, uklanja problematične antigene i učinkovito mijenja grupe A i B u grupu O. “Koncept nije nov, ali dosad smo trebali toliko enzima da bi to postigli promjenu krvne grupe da je cjeli posao bio poprilično nepraktičan. Sad sam uvjeren da s ovim novim otkrićem možemo otići puno dalje”, objašnjava doktor Steve Wither, jedan od istraživača sa British Columbije.

Proces usmjerene evolucije

Proces stvaranja novog enzima nazvali su ‘usmjerena evolucija’, a riječ je o metodi proteinskog inžinjeringa koji se temelji na prirodnoj selekciji te omogućuje korisniku da razvije protein (kao što je enzim), ali u onom pravcu u kojem korisnik to želi. Znanstvenici su iskoristili originalni enzim te su mu umetnuli genetsku mutaciju te time stvorili 170 puta učinkovitiji enzim kroz samo pet generacija.

“Proizveli smo mutirani enzim koji je jako učinkovit kod uklanjanja šećera u Ai B krvnim grupama, a puno je učinkovitiji od svog prethodnika”, ističu znanstvenici. No, istraživanja se nastavljaju jer cijeli proces mora biti usavršen. Čak i iznimno male količine antigena u krvnim stanicama mogu izazvati imunološku reakciju opasnu za život ljudi.