Znanstvenici stvorili antitijelo koja sprječava koronavirus da prodre u ljudske stanice

Uspjeh je zasad potvrđen u kontroliranim laboratorijskim uvjetima, riječ o ranoj fazi procesa, prije testiranja na životinjama i ljudima

Advance head up display of electron microscope scanning airborne virus outbreak showing the anatomy of the virus in close up details
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Tim znanstvenika sa Sveučilišta Utrecht u Nizozemskoj otkrio je monoklonsko antitijelo koje u kontroliranim laboratorijskim uvjetima sprječava novi koronavirus SARS-CoV-2 da zarazi ljudske stanice.

Eksperimentalno antitijelo neutraliziralo je virus u staničnim kulturama i premda je riječ o vrlo ranoj fazi procesa, puno prije testiranja na životinjama i ljudima, ovo antitijelo moglo bi pomoći spriječiti ili liječiti Covid-19 i slične bolesti u budućnosti, bilo samostalno ili u kombinaciji s drugim lijekovima, navodi se u istraživanju koje je objavio znanstveni časopis Nature Communications.

U časopisu, čiji tekst prenosi Bloomberg, stoji i kako je potrebno više istraživanja da bi se potvrdili rezultati tima iz Utrechta u kliničkom okruženju, ali i kako bi se točno utvrdilo na koji način antitijelo pobjeđuje virus.

Ciljaju točno određeno mjesto na virusu

Monoklonska antitijela su izrazito moćni laboratorijski stvoreni proteini koji nalikuju verzijama koje se nalaze u prirodi, a koje tijelo podiže kako bi se borilo protiv bakterija i virusa. Ciljaju točno određeno mjesto na virusu. U ovom konkretnom slučaju, istraživači su koristili genetski modificirane miševe kako bi proizveli različita antitijela koja djeluju protiv proteina na koronavirusu. Nakon inicijalnih testova, 47D11 pokazao je da ima mogućnost neutraliziranja virusa. Znanstvenici su potom reformatirali to antitijelo kako bi svorili punu ljudsku verziju.

Antitijelo poznato kao 47D11 cilja protein koji novom koronavirusu daje oblik krune i omogućuje mu ulazak u ljudske stanice. U eksperimentima provedenim u Utrechtu, antitijelo 47D11 nije pobijedilo samo virus odgovoran za Covid-19 već i njegovog takozvanog rođaka sa sličnim proteinima koji uzrokuje SARS.

Pokazali terapijsku učinkovitost za brojne viruse

Znanstvenici Sveučilišta Utrecht navode kako se monoklonska antitijela sve češće prepoznaju kao “obećavajuća klasa lijekova protiv zaraznih bolesti” te da su “pokazala terapijsku učinkovitost za brojne viruse”. Monoklonska antitijela već su otprije zaslužna za svojevrsnu revoluciju u tretmanu raka, s lijekovima kao što su Keytruda tvrtke Merck ili Herceptin tvrtke Roche, koji su postali svjetski bestseleri.

I protuupalni lijek Humira također je dio obitelji monoklonskih antitijela. Dvije terapije takvim antitijelima pokazale su obećavajuće rezultate protiv Ebole, a tvrtke kao što je REgeneron Pharmaceuticals također rade na mogućim tretmanima antitijelima protiv koronavirusa.