Znanstvenici su 3D printanjem napravili komad vrhunske govedine

Nitko još nije kušao ovu govedinu jer su ipak potrebne dodatne studije i ispitivanja

FOTO: Unsplash

Znanstvenici su Japanu uspješno su isprintali 3D komad wagyu govedine, najskuplje govedine na svijetu, koja izgleda kao prava. “Nijedna druga govedina nema omjer i raspored intermuskularne masnoće kao wagyu. To je paukova mreža tankih linija i točkica svilene bijele masnoće, koja je u svakom dijelu skoro ista, od koje meso izgleda ružičasto i kremasto, a kad se ispeče ima teksturu baršuna i maslaca”, upućuje nas Plava kamenica.

Tim sa Sveučilišta Osaka upotrijebio je trodimenzionalni biotisak kako bi ponovili specifičan raspored mišića, masti i krvnih žila. Nadaju se da bi meso iz laboratorija moglo ponuditi održiviju i ukusniju alternativu tradicionalno uzgojenoj govedini. “Poboljšanjem ove tehnologije bit će moguće ne samo reproducirati složene strukture wagyu mesa nego i suptilno prilagoditi komponente masti i mišića”, kaže koautor studije Michiya Matsusaki u priopćenju.

Prvi pokušaj printanja bio govedine

Studija koja je objavljena prošloga mjeseca u časopisu Nature Communications, prvi je pokušaj printanja bio govedine. Kao i tradicionalni 3D tisak, biotisak koristi kompjuterski generirani model koji taloži slojeve materijala za stvaranje konačnog trodimenzionalnog projekta. Ali za razliku od standardnih metoda koje koriste materijale poput plastike i metala, 3D biotisak slaže žive stanice za izgradnju složenih struktura poput krvnih žila i mišićnog tkiva.

Ranije ove godine izraelska je tvrtka predstavila 3D tiskani riblji odrezak, ali je stvaranje ove govedina poseban izazov, piše Insider. Tim je morao ponoviti karakteristični sadržaj i raspored intramuskularne masti govedine wagyu, poznatiji kao mramorna masnoća ili sashi. Znanstvenici su koristili dvije vrste matičnih stanica iz specifične pasmine krava wagyu, opisuje Futurism. Manipuliranjem matičnim stanicama potaknuli su stvaranje svih stanica potrebnih za uzgoj ovog mesa. Tako su uspjeli replicirati savršeni wagyu presjek.

Nitko još nije probao govedinu

Koautor studije Dong Hee Kang kazao je da su koristeći histološku strukturu govedine razvili metodu trodimenzionalnog ispisa koji može proizvesti složene strukture po mjeri, poput mišićnih vlakana, masti i krvnih žila.

Govedinu još nitko nije probao pa se okusi mesa tek trebaju vidjeti, piše Gizmodo Australia. Prije nego bi se ovo meso počelo jesti potrebne su dodatne studije. Raniji pokusi s uzgojenim mesom dali su uglavnom nestrukturirane rezove, a tim se nada da će ova kontrolirana metoda poboljšati i teksturu mesa. To znači da bi mogli stvoriti ukusnije, finije komade govedine nego što su oni koje imamo danas.

Stoka čini veliki dio emisije stakleničkih plinova i japanski znanstvenici se nadaju da bi printano 3D meso moglo biti privlačna opcija za one koji žele smanjiti ovisnost o stoci. Iako bi goveđe meso wagyu moglo biti održivija alternativa tradicionalno uzgojenom mesu, visoki troškovi proizvodnje znače da se uskoro neće naći na policama supermarketa.