Znanstvenici su došli do neobičnog otkrića da riblje ulje povećava testise i broj spermija

Znanstvenici kažu da riblje ulje pomaže u proizvodnji sperme

Organic food - dairy products, vegetables, greens. A healthy diet is about taking care of your health.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Danska studija sugerira da dodaci ribljeg ulja povećavaju muške testise i broj spermatozoida, javlja Reuters. Danci su, studijom na više od 1700 muškaraca, utvrdili da oni koji su uzimali nadomjestke omega 3-masnih kiselina, imaju testise veće za 1,5 mililitara i izlučuju 0,64 ml više sperme. Veći testisi koji stvaraju više sperme, povezani su s većom razinom testosterona i boljom plodnošću.

Znanstvenici s University of Southern Denmark pišu da su zabilježili vezu između većeg volumena i broja spermatozoida kod sudionika studije koji su uzimali riblje ulje 60 dana u odnosu na muškarce koji su pili nadomjestke C ili D vitamina. Što su nadomjestci ribljeg ulja uzimani dulje, muškarci su proizvodili sve više sperme.

Omega 3 masne kiseline su bitne

Bazirano na modelu devetnaestogodišnjaka, ukupan broj spermatozoida bio je 147 milijuna za osobu koja nije uzimala ništa, 159 milijuna za muškarca koji je pio druge nadomjestke, 168 milijuna za muškarca koji je omega 3 masne kiseline uzimao manje od 60 dana i 184 milijuna za uzimanje ribljeg ulja dulje od 60 dana.

Znanstvenici nisu mogli objasniti zašto riblje ulje poboljšava kvalitetu i količinu sperme. Nedostatak studije je i što se provodila samo na vrlo mladim muškarcima. Nema dokaza da muškarci koji imaju nizak broj spermatozoida uzimanjem ribljeg ulja mogu postići neku promjenu. Dr. Frankie Phillips iz British Dietetic Association kaže da nije poznata prehrana ispitanika. Antioksidansi, uključujući C i A vitamin kao i cink i omega 3-masne kiseline imaju ulogu u produkciji zdrave sperme.

Prehrana je također bitna

Prehranom organizam mora dobiti sve što treba. Određena hrana može poboljšati ili pogoršati plodnost muškarca. Opće je pravilo da je zdrava, izbalansirana hrana bolja za plodnost od one koja ima previsoki udio šećera ili masti. Voće i povrće bogato je hranjivim tvarima, poput A i C vitamina, polifenola, magnezija, folata i vlakana koji djeluju kao antioksidansi. Istraživanja sugeriraju izravnu vezu između proizvodnje spermatozoida i unosa antioksidansa koji neutraliziraju štetu.

Treba jesti hranu bogatu cinkom, selenom i C vitaminom. Cinka ima u mesu, siru, školjkama, integralnim žitaricama i orašastim plodovima. Neadekvatan unos cinka povezan je s manjim brojem spermatozoida i manjom razinom testosterona. Selena ima u namirnicama poput brazilskih orašastih plodova, ribe, peradi i jaja. Ovaj mineral potreban je za normalnu proizvodnju i razvoj sperme, a muškarci bi morali dobiti 55mcg dnevno.

Treba ograničiti unos prerađenog mesa

Smatra se da C vitamin pomaže u sprječavanju sljepljivanja spermatozoida što je uobičajeno kod neplodnosti, a cilj bi trebao biti 80 mg dnevno. Unos mliječne hrane treba ograničiti. Teorija kaže da 75 posto mlijeka koje konzumiramo dolazi od trudnih krava, pa zato ima visoku razinu estrogena što može utjecati na proizvodnju sperme. Treba ograničiti unos prerađenog mesa zbog upotrebe ksenobiotika u proizvodnji. Prekomjerna izloženost tim spojevima može utjecati na kvalitetu sperme.

Prekomjerni unos slatke hrane može dovesti do prekomjerne težine što rezultira inzulinskom rezistencijom, a to može negativno utjecati na kvalitetu sperme. Estrogena muškarci imaju u malim količinama ali se kod pretilih luči iz masnih stanica što utječe na plodnost.