Nova studija tvrdi da umjetna inteligencija može otkriti rak debelog crijeva prije nego postane opasan

Rezultati su se pokazali uspješnima u 86 posto slučajeva

FOTO: Ed Uthman/Flickr

Studija koja stiže iz Yokohame koristila je umjetnu inteligenciju, AI, u otkrivanju karcinoma debelog crijeva prije nego benigni tumori postanu kancerogeni. AI program promatrao je kolorektalni polip uvećan 500 puta sa ciljem da uoči njegove varijacije.

Zatim su te varijacije uspoređene, a podatkovnom bazom od preko 30 tisuća snimki pretkancerogenih stanica. S toliko bazom podataka, umjetna je inteligencija mogla napraviti predviđanje za manje od sekunde. To je prvi put ikada da je umjetna inteligencija korištena u ovu svrhu, piše Inverse.

Visoko je izlječiv ukoliko se otkrije dovoljno rano

Rezultati su bili impresivni, sa sigurnošću procjene od 86 posto. Studiju je vodio doktor Yuichi Mori sa Showa Sveučilišta, a prezentirao ju je prošlu nedjelju na kongresu u Barceloni. Otkriće je iznimno važno jer je karcinom debelog crijeva drugi najsmrtonosniji oblik karcinoma, odmah iza karcinoma pluća.

Smrtnost mu je velika jer u kasnijim stadijima kancerogene stanice mogu prijeći iz tankog tkiva debelog crijeva, rektuma i tankog crijeva, direktno u krv. Jednom kada se to desi, karcinom se puno brže širi po tijelu. Liječenje obično uključuje operaciju i kemoterapiju.

Rast tumora počinje u rektumu ili debelom crijevu kao benigni polip, adenom i progresira u stanice koje su kancerogene. Adenomi su vrlo uobičajeni, osobito poslije pedesete godine. Rani pronalazak karcinoma debelog crijeva je najvažniji u podizanju stope preživljavanja. Ovaj karcinom se smatra visoko izlječivim, otkrije li se dovoljno rano.