Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici su nakon 30 godina uspjeli iz morske spužve proizvesti molekulu za borbu protiv karcinoma

Halihondrini su sposobni za agresivnu borbu protiv raka

coral reef with great yellow sea sponge at the bottom of tropical sea
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Harvard i japanski znanstvenici kažu da su otkrili svojevrsni orijentir u razvoju lijekova za karcinom. U novoj studiji opisuju da su konačno pronašli način sintetiziranja složene klase obećavajućih molekula za borbu protiv karcinoma, dobivenih iz morskih spužvi. Njihova nova strategija već je pomogla ubrzati istraživanje tih molekula i kliničko ispitivanje na ljudima, piše Gizmodo.

Nazvane halihondrini, molekule su izvorno otkrili japanski znanstvenici sredinom osamdesetih, u morskim spužvama. Ubrzo je postalo jasno da su sposobne za agresivnu borbu protiv tumora kod miševa i u laboratorijskim posudama s ljudskim stanicama, i to na način koji se razlikuje od postojećih tretmana.

Dosad je bilo nemoguće stvaranje u laboratoriju

Desetljećima su halihondrini bili ograničeni resurs. Nisu se mogli uzgajati iz spužve u značajnijoj količini, a njihova složenost činila ih je gotovo nemogućim za stvaranje u laboratoriju. Početkom devedesetih znanstvenici su mogli umjetno stvoriti jednu od tih molekula halihondrin B ali uz kompliciranih 100 koraka. Kao i kod prirodno nastale verzije, mogla se proizvesti odjednom samo mala količina, tek jedan posto od ukupne količine sastojaka korištenih u izradi.

Sva prijašnja otkrića dovela su do stvaranja jednostavnijeg spoja na bazi halihondrina B koji je razvila japanska tvrtka Eisai. Znanstvenici kažu da su njihove metode napredovale do točke gdje konačno mogu napraviti relativno veliku zalihu molekula. U članku u Scientific Reports piše da je sada moguće proizvesti više od 11 grama molekula odjednom, s 99 posto čistoće, znači imaju samo aktivni sastojak i ništa drugo.

Počinje testiranje s rijetkim oblicima raka

Njihov rad, kažu ovi znanstvenici, mogao bi dati još veću nadu o budućnosti halihondrina u liječenju karcinoma. Ove molekule mogle bi djelovati s postojećim lijekovima i tako povećati šanse za uspješnu kemoterapiju. Za sada se planira testiranje u svojstvu lijeka za rijetke vrste karcinoma kao angiosarkom. Drugo kliničko ispitivanje uskoro počinje u SAD-u.

“Naravno, od svakog eksperimentalnog istraživanja imamo velika očekivanja, no ovo je sigurno dobar korak naprijed u razvoju lijekova jer se sada mogu riješiti izazovi koji su prije 30 godina bili nemogući.”