Znanstvenici su napokon odgovorili na pitanje – smijemo li pojesti hranu s koje smo upravo skinuli plijesan

Mikotoksini mogu izazvati probleme s disanjem i alergijske reakcije

FOTO: dennis crowley/Flickr

Svi smo se nekad susreli s komadom pljesnivog sira, kruha ili voća, ali onda dolazi pitanje – bismo li trebali baciti cijelu namirnicu ili možemo jednostavno odstraniti pljesnivi dio, a ostatak pojesti? Znanstvenici su napokon odgovorili na to pitanje – a odgovor je taj da bismo takvu hranu trebali baciti, prenosi Mirror.

Znanstvenici tvrde da su zelene (ili bijele) mrlje koje nalazimo na hrani samo jedan dio grozota koje se kriju iza njih. To su spore koje plijesni daju boju i to je ono što vidimo na površini namirnice, a ono što se nalazi u ostatku opasno je, a oku potpuno nevidljivo.

„Iako je većina plijesni bezopasna, postoje i one koje su izrazito štetne“, tvrdi Nadine Shaw, specijalistica iz Američkog odjela za agrikulturu.

Ukoliko plijesan sadrži mikotoksine, velika je vjerojatnost da će oni izazvati alergijske reakcije i probleme s disanjem, a njih u najvećoj mjeri možemo naći u orašastim plodovima, jabukama, celeru i u žitaricama. Stoga, ukoliko ste do sada prakticirali pojesti ostatak hrane s koje ste prvotno skinuli plijesan, možda je pravo vrijeme da to prestanete činiti.