Znanstvenici su napokon otkrili kako izvući sav kečap iz boce. I sve druge umake koje bespomoćno tresemo

Izmislili su podlogu preko koje hrana jednostavno sklizne iz pakiranja

FOTO: Steve Johnson/Flickr

Tuckanje, stiskanje, karate udarci u grlić boce… Svatko ima svoju metodu za istresanje zadnjih kapi kečapa iz ambalaže. Ali čini se da je tome došao kraj, piše The Economist.

Već cijelo desetljeće neki od najboljih umova s američkog MIT-a pokušavaju naći lakši put za prevladavanje ove svakodnevne nevolje. Načinili su i proučavali skliske površine za upotrebu na industrijskoj opremi kod parnih turbina i postrojenja za desalinizaciju.

Milijuni tona svega se baca, jer ostane unutra

Ono što su otkrili upotrijebili su za izradu neljepljive i neprijanjajuće obloge kontejnera raznih vrsta koja je omogućila da sadržaj iz njih klizi van lagano, sve do posljednje kapi. Nova obloga zove se LiquiGlide i ponaša se kao klizajuća barijera između površine i viskozne tekućine.

Nanešena na unutrašnjost boce sa začinima, obloga permanentno prijanja na stranice ambalaže i omogućuje da hrana otkliže bez ostavljanja tragova. Prema izumiteljma, milijuni tona proizvoda godišnje od umaka do zubne paste, bacaju se jer se ambalaža ne može isprazniti do kraja.

Počeli su s proučavanjem lotusovog lista

Profesor Kripa Varanasi i David Smith s MIT-a počeli su proučavanjem lotosovog lista koji je prekriven mikroskopskim zračnim džepićima koji reduciraju otpor površine i odbijaju vodu pa ona sklizne s njih.

Isti fenomen pokušali su načiniti s bocom kečapa, zubne paste, boje i drugih supstanci koje ulaze u malene zračne džepiće i ostaju u njima. Zrak su zamijenili uljem kako bi površinu načinili samolubricirajućom pa se i najljepljivije supstance ne zaustavljaju nego lagano klize.

Trebalo je još pronaći pravu kombinaciju strukture površine i lubricirajuće tekućine kako se uljna tekućina ne bi miješala sa sadržajem ambalaže i tako otklizi zajedno s njim. To bi, kao uvijek, ostavljalo tragove u kutovima.

Široke mogućnosti primjene

Da bi tome doskočili, stručnjaci s MIT-a koristili su lubrikant dobijen derivacijom onoga čime će kontejner biti ispunjen. Primjerice, unutrašnjost kontejnera za hranu bit će načinjena od prirodnih ulja.

Nijihove obloge funkcioniraju kod širokog spektra proizvoda jer se rade po mjeri da se zadovolje specifični zahtjevi koje ima svaki proizvod ili grupa proizvoda. LiquiGlide licencirala je norveška kompanija za upotrebu kod majoneze, a prodaju se u Njemačkoj i Skandinaviji.

U budućnosti, obloge će se koristiti za oblaganje unutrašnjih površina medicinske opreme, kao katetera, ali i avionskih krila.