Znanstvenici su otkrili da su lignje puno inteligentnija bića nego što se mislilo, mozak im je sličan mozgu psa

Znaju brojati, rješavati probleme, prepoznati obrasce i komunicirati preko brojnih signala

Vector element
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Novo istraživanje znanstvenika sa sveučilišta Queensland u Brisbaneu, otkrilo je da su mozgovi lignji puno složeniji nego se prije vjerovalo, piše MNT. Lignje koje pripadaju obitelji glavonožaca, su zapravo puno više od onoga što vidimo. One znaju brojati, rješavati probleme, prepoznati obrasce i komunicirati putem brojnih signala.

Iako su slijepe na boje, mogu mijenjati svoju boju u različite boje na gornjem i donjem dijelu tijela kako bi se uklopile u pozadinu i privukle potencijalne partnere. Ovo složeno ponašanje lignji privuklo je tijekom godina veliko zanimanje znanstvenika.

Najsličnije mozgu psa

Australski znanstvenici su uz pomoć magnetske rezonance napravili prvu kartu mozga lignje. Osobito su obratili pozornost na neurološku sposobnost ovih bića da mijenjaju boju ne samo kako bi se kamuflirali nego kako bi i komunicirali.

Otkrili su da im je mozak složeniji od mozga štakora ili miša, najsličnije mozgu psa. Neki glavonošci imaju više od pola milijuna neurona, za primjer štakor ima oko 200 milijuna. Puno neuronskih krugova posvećeno je kamuflaži i vizualnoj komunikaciji što lignjama daje jedinstvenu sposobnost da izbjegavaju grabežljivce, love i komuniciraju dinamičnim promjenama boje.

Studija je pokazala i da su se živčani sustavi glavonožaca razvijali na sličan način u kralježnjacima središnjeg živčanog sustava. To podržava trenutne teze oko konvergentne evolucije.