Znanstvenici su otkrili prvu toplokrvnu ribu na svijetu, istražuju kako funkcionira

Opah ima vlastitu tjelesnu temperaturu koja ostaje povišena i kad zaroni na 400 m

FOTO: Flickr

Riba veličine automobilske gume, okruglog, srebrnog tijela, imena opah (lampris guttatus), upadljiva zbog svog impozantnog oblika, ima posve nevjerojatnu osobinu. Ova stanovnica dubokih mora je toplokrvna.

To je prva toplokrvna riba ikada otkrivena. Većina riba su ektotermične što znači da trebaju toplinu okoline da bi ostale tople. Opah, kao endotermična riba, ima svoju vlastitu tjelesnu temperaturu koja ostaje povišena čak i kada zaroni na dubinu od 400 metara, u umjereno toplim i tropskim morima širom svijeta.

Povišena temeperatura ubrzava fiziološke procese unutar tijela, kaže voditelj studije Nicholas Wagner, biolog s instituta u La Jolla. Kao rezultat toga, mišići se kontrahiraju brže, povećana je vremenska rezolucija u očima i ubrzna je neurološka transmisija. To rezultira bržim plivanjem, boljim vidom i bržim reakcijama.

Kratke peraje su ključne za toplinu

Ova riba pliva brže i bolje lovi plijen, sporu ribu hladne krvi. Opah je poznata i pod nazivom mjesečeva riba, zbog svog okruglog oblika i srebrne boje, ima relativno male peraje na svom velikom okruglom tijelu koje može narasti i do 1,8 metara. Ove peraje koje ubrzano udaraju kako pliva, pokazale su se važne u stvaranju tjelesne topline ove ribe.

Čini se da većinu topline svog gigantskog tijela proizvodi stalnim lupkanjem prsnim perajama dok neprekidno pliva.

Ulovljena opah
Ulovljena opah Southwest Fisheries Science Center

Znanstvenici su odmah posumnjali da je nešto neobično kod te ribe analizirajući uzorak tkiva škrga. Po novoj studiji, objavljenoj 14.5. u časopisu Science, krvne žile u tkivu su postavljene tako da su žile koje nose hladnu krv punu kisika iz škrga u tijelo u kontaktu sa žilama koje nose toplu krv bez kisika iz tijela u škrge. Rezultat je da topla krv u smjeru izlaska grije novopridošlu, svježu krv. Taj se proces zove protustrujna razmjena topline i otkriven je kod riba puno prije nego kod ljudi.

Da bi potvrdili da te specijalne škrge pomažu ovoj ribi da ostane topla, znanstvenici su promatrali toplinskim monitorima velik broj mjesečevih riba te je pratili dok roni. Riba je provodila više od pola vremena na barem 45 metara dubine. Bez obzira na to koliko su duboko ronile, njihova je tjelesna temperatura ostajala na 5 stupnjeva Celzijusa, toplija od vode u kojoj plivaju. Naslage masti oko škrga i mišića pomogli su joj da sačuva toplinu.

Topla krv ojačala je ribu. Mišići i živčani sustav omogućuju joj da bude brža nego iste hladnokrvne ribe. Druge ribe dubokih mora kao tuna i neke vrste morskih pasa mogu usmjeriti krv u određene dijelove tijela da ih održe toplima kada zarone duboko. No, one moraju često isplivavati da bi spriječile da im organi zakažu od hladnoće.

Opah ili mjesečeva riba može ostati na velikoj dubini dugo vremena. Priroda uvijek iznenađuje. Teško je ostati topao ako ste okruženi ledenom vodom ali mjesečeva riba, otkrila je kako.