Znanstvenici su pronašli najudaljeniji svemirski objekt u našem Sunčevom sustavu; ružičast je i izgleda fora

Orbitira oko Sunca, mnogo dalje od Plutona, a pretpostavlja se da ga je privukao Planet X

FOTO: nukedeath/Flickr

Skupina astronoma nedavno je pomoću teleskopa na vulkanu Mauna Kea na Havajima pronašla najudaljeniji objekt u našem Sunčevom sustavu, objavili su u ponedjeljak. Svemirski objekt, službeno je nazvan “2018 VG18”, a dali su mu i nadimak “Farout” zbog njegove rekordne udaljenosti od Sunca. Objekt se inače nalazi na udaljenosti od 120 astronomskih jedinica, Jedna astronomska jedinica je, inače, priblična odaljenosti Zemlje od Sunca. Dakle, 120 puta 149,6 milijuna kilometara, dakle ukupno gotovo 18 milijardi kilometara.

Ovaj misteriozni objekt o kojem se ne zna previše također je udaljen oko 24 astronomskih jedinica od drugog najudaljenijeg svemirskog objekta u našem sunčevom sustavu, Erisa. Inače, Eris je od Zemlje udaljen 96 astronomskih jedinica. Usporedbe radi, najudaljeniji patuljasti planet koji orbitira oko Zemlje, Pluton, od Sunca je udaljen 34 astronomske jedinice.

Planet X je kriv za sve?

“Sve što trenutno znamo je da je 2018 VG18 na ekstremnoj udaljenosti od Sunca, znamo njegov promjer i znamo njegovu boju”, izjavio je David Tholen, astronom sa Sveučilišta u Havajima. “Budući da je 2018 VG18 toliko udaljen, iznimno sporo orbitira, zbog čega mu treba vjerojatno više od 1000 godina da napravi krug oko Sunca”, dodao je. Tholen i njegov tim zaključili su da je objekt lagane ružičaste boje, s promjerom oko 500 kilometara te oblika sfere poput Plutona.

Pronalazak 2018 VG18 nije bio posve slučajan. Tholen i njegov tim znanstvenika pretraživali su duboki svemir, tragajući upravo takve objeke. Tražili su Planet X, odnosno pretpostavljeni planet koji se nalazi u vanjskom dijelu sunčevog sustava i svojom snažnom gravitacijom privlači druge, manje svemirske objekte. Znanstvenici tvrde da je moguće da je 2018 VG18 na tu ogromnu udaljenost od Sunca zapravo privukao Planet X.