Znanstvenici su se domislili kako zaustaviti širenje virusa u orkestru i zasigurno je jednostavnije nego što mislite

Najveći širitelji kapljica, puhački instrumenti, trebali bi biti bliže ventilacijskim sustavima

British conductor Simon Rattle conducts during a rehearsal of Tristan und Isolde by the London Symphony Orchestra at St Luke’s Church in central London on June 10, 2021. (Photo by Tolga Akmen / AFP)
FOTO: AFP

Da bi zaustavili širenje kapljica u orkestrima, potrebno je promijeniti raspored sjedenja glazbenika, kažu znanstvenici. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Science Advances, orkestri bi trebali udaraljke premjestiti u središte pozornice, klarinete i trombon otraga, i što je najvažnije puhačke instrumente u kutove.

Ovakvo premiještanje unutar orkestra postavlja instrumente koje emitiraju najviše aerosola najbliže ventilacijskim sustavima i otvorenim vratima. Kompjuterski model protoka zraka u koncertnoj dvorani Utah Simphonyja pokazao je da ova strategija ograničava širenje kapljica bolje od socijalnog distanciranja od 2 metra. Novi raspored sjedenja osigurava uklanjanje kapljica bez da one prođu kroz osobni prostor drugih ljudi.

Strategija premještanja ograničava širenje

“Želite da puhač sjedi blizu prozora” kaže inženjer kemije sa Sveučilišta Utah, Tony Saad, koautor nove studije za New York Times. “Upravo to smo i ovdje učinili.” Znanstvenici su započeli suradnju s Utah Simphony prošloga ljeta dok su glazbenici počeli tražiti siguran povratak svome poslu. Glazbenici u orkestru obično sjede koji metar od svojih susjeda, po uzorku starom oko stoljeća.

“Glazbenici u orkestru vrlo su osjetljivi na svoje pozicije”, kaže Jiarong Hong, inženjer strojarstva sa Sveučilišta Minnesota, koji nije sudjelovao u studiji, za New Scientist. “Trubači su uvijek straga i naviknu se gledati i slušati fagote i oboe kako bi koordinirali svoje sviranje.”

Puhački instrumenti glavni proizvođači

Iako to glazbenicima pomaže da jedni druge čuju, u središtu radnje su najveći širitelji kapljica, puhački instrumenti. “Svirači udaraljki i gudači mogu nositi maske, ali glavni proizvođači kapljica su puhački instrumenti”, objašnjava inženjer Saad za Science News.

Istraživački tim stvorio je kompjuterski model kako bi razumjeli kako zrak i kapljice struje u koncertnoj dvorani tijekom izvedbe. Oslonili su se na prethodna istraživanja aerosola koje emitiraju različiti instrumenti – trube ispuštaju najviše, oko 2500 čestica po litri, daleko iznad drugog instrumenta oboe, sa samo 400 čestica po litri. Model je pokazao da, dok je većina zraka tekla od otvora na stropu do poda, na prednjoj i stražnjoj strani pozornice stvorila su se dva vrtloga čestica.

Model napravljen za najgori scenarij

Nova karta sjedenja stavlja instrumente od kojih stiže najviše kapljica najbliže otvorima, a glazbenike koji tijekom izvedbe mogu nositi maske naudaljenije od ventilacijskih otvora. Promjena vjerojatno ima veći utjecaj na glazbenike i dirigenta nego na doživljaj slušanja kod publike.

Za New Scientist, inženjer Saad kaže da je model napravljen za najgori scenarij. Prvo, pretpostavlja da svi glazbenici sviraju istovremeno i kontinuirano i da svaki glazbenik proizvodi jednaku količinu kapljica svirajući isti instrument. Nisu uzete u obzir kapljice koje stvaraju pjevači ili gomila toplih tijela koja sjede uz pozornicu.

Jednostavnom promjenom sjedenja, te otvaranjem vrata i prozora, u prostoru za izvedbu može se znatno smanjiti vjerojatnost zaraze. “Simuliranje protoka zraka unutar dvorane nije lako”, kaže Hong, koji smatra da je simulacija izvanredno napravljena. Utah Simphony koristila je preporuke znanstvenog tima tijekom proljetne sezone. No, nadaju se da će na jesen sjediti na uobičajenim mjestima.