Znanstvenici su se uzbudili kad su nizozemski ribari uhvatili dvoglavo morsko biće. Mali je problem što su ga onda bacili

U svibnju je pronađen vrlo rijedak primjerak dvoglave pliskavice

FOTO: Erwin Kompanje

Kad je grupa nizozemskih ribara 30. svibnja ove godine izvukla mrežu na brod, otkrili su prilično neobičan prizor: unutra je bilo dvoglavo stvorenje. Biće nije bilo živo, a nakon inicijalnog šoka, ribari su zaključili da je riječ o obalnoj pliskavici, te su odmah napravili nekoliko fotografija.

Kroz idućih nekoliko tjedana, fotografije su postale viralne. Kad je za njih saznao Erwin Kompanje, kurator odjela za sisavce Prirodoslovnog muzeja u Rotterdamu, morao je saznati više. Krenuo je u potragu za ribarima koji su dvoglavu pliskavicu uhvatili u Sjevernom moru, nekoliko nautičkih milja ispred gradića Hoek van Holland, na jugozapadu države.

Nisu bili sigurni je li legalno zadržati životinju

Dvoglava obalna pliskavica Erwin Kompanje

Kompanje je bio odlučan pronaći stvorenje i odnijeti ga u svoj laboratorij, jer je do sada zabilježeno samo devet slučajeva dvoglavih kitova. Tako nešto je izuzetno rijetko i mora se sačuvati. No, znanstvenikovo oduševljenje uskoro je zamijenilo razočaranje kad je otkrio što su ribari učinili s pronađenim primjerkom. Naime, nisu bili sigurni je li legalno zadržati takvu životinju, stoga su je, nakon što su je poslikali, bacili nazad u more. Bilo kakva znanstvena saznanja ostala su izgubljena.

Ono što je Komanje uspio zaključiti na temelju fotografija jest da je riječ o spojenim blizancima obalne pliskavice za koje vjeruje da su se rodili živi. No, nisu mogli dugo preživjeti. Ili su se utopili, jer su tijelom upravljala dva mozga i svaki je htio plivati u drugom smjeru, ili naprosto jedno srce nije bilo dovoljno da krvlju opskrbi oba mozga. Kompanje, koji je na osnovu fotografija napravio znanstveni rad, kaže da je svjestan da ovako nešto neće više doživjeti za svog života.