Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici su sve sigurniji da je koronavirus zbilja krenuo s tržnice u Wuhanu

Nije jasno koja je životinja nosila ovu bolest sličnu upali pluća

A Chinese vendor (C) holds a fresh fish at a wet market in Beijing, 19 July 2007. US President George W. Bush ordered top aides 18 July 2007 to review the safety of imports into the US amid public outrage over a series of health scares centered on goods from China as toxic seafood, virus-plagued pigs and chemical-laden toothpaste are just some of the problems to have hit headlines around the world in recent months.   AFP PHOTO/TEH ENG KOON (Photo by TEH ENG KOON / AFP)
FOTO: AFP

Smrtonosna epidemija koronavirusa započela je na tržnici mesa divljih životinja u Wuhanu gdje se zmije, štakori, dabrovi, lisice, mladunčad vukova, krokodili, divovski salamanderi, divokoze, koale i paunovi drže u kavezima i kolju po narudžbi, objavio je Kineski centar za kontrolu bolesti i prevenciju.

Kineski znanstvenici potvrdili su da su testovi dokazali da je skok virusa na ljude započeo na veletržnici morskih plodova Huanan na kojoj kupci biraju žive životinje koje se pred njima kolju. Nije jasno koja je životinja nosila ovu bolest sličnu upali pluća jer se na tržnici prodaju deseci različitih vrsta.

Tržnice sa živim životinjama dugo su problem

Prošli tjedan stručnjaci su sugerirali da je epidemija krenula od zmija koje jesu poznati nosioci koronavirusa. Prema kineskoj državnoj novinskoj agenciji Xinua, 31 od 33 pozitivna uzorka prikupljen je na zapadnom dijelu tržnice gdje su kavezi s divljim životinjama. Od nedjelje je trgovanje divljim životinjama privremeno zabranjeno i strogo će se kažnjavati.

Na kineskim društvenim mrežama korisnici se čude koje se sve divlje životinje prodaju. “Samo sam malo pozornije pogledao jelovnik divljih životinja, oni jedu čak i koale”, napisao je jedan od korisnika na kineskoj društvenoj mreži Weibo. Nema toga što Kinezi ne bi jeli. Na cjeniku je 112 divljih životinja i životinjskih proizvoda. Stručnjaci za javno zdravlje već su upozoravali da su kineska tržišta živih životinja savršeno uzgajalište za nastanak zaraznih bolesti.

Zaraženo već oko 100 tisuća ljudi?

Za sada je 15 država izvan teritorija Kine potvrdilo bolest. Znanstvenici sa Sveučilišta Hong Kong kažu da treba poduzeti drastičnije mjere da se spriječi širenje bolesti. Ako kineska vlada ne ograniči kretanje ljudi, bolest će se nekontrolirano proširiti svijetom.

Zabrinutost raste jer znanstvenici kažu da ljudi mogu prenijeti bolest i prije nego shvate da su bolesni, a kako se broj slučajeva dramatično povećava, čini se da sposobnost širenja jača. Mjerenje temperature u zračnim lukama slabo će pomoći.

S Imperial Collegea u Londonu smatraju da je zaraženo već oko 100 tisuća ljudi. Brojke izgledaju zastrašujuće. Jedino pozitivno je da ako bilježimo samo 5 posto slučajeva, implikacija je da ostalih 95 posto ima blage simptome zbog kojih ne traže liječnika pa virus možda kod nekih izaziva neprimjetnu infekciju. Gradonačelnik Wuhana priznao je da nisu reagirali dovoljno brzo.