Znanstvenici su u laboratoriju napravili riblje štapiće. Bliže su našim tanjurima nego što mislite

Njemačka tvrtka se nada da će štapići na tržište stići do 2025. godine

FOTO: Bluu Seafood

Laboratorijski uzgojena riba sve je bliža dolasku na police trgovina. Ovoga tjedna, tvrtka Bluu Seafood sa sjedištem u Berlinu, otkrila je da su njihovi prvi proizvodi napravljeni od uzgojenih ribljih stanica, riblji štapići i riblje okruglice, spremni za tržište. Tvrtka se priprema za složene postupke odobravanja ribljih proizvoda uzgojenih u laboratoriju, za tržište Azije, Amerike, Velike Britanije i Europske unije i nadaju se da će ih početi prodavati 2025. godine.

Od 2020. godine Bluu Seafood usavršava umijeće pravljenja plodova mora bez ubijanja ribe. To je jedna od nekoliko tvrtki koje rade na razvoju laboratorijski uzgojene riblje hrane koja bi mogla pomoći u rješavanju problema proizvodnje plodova mora kao što je prekomjerni izlov ribe, okrutnost i kontaminacija teškim metalima i plastikom.

Uzgoj bez prave ribe

Blue Seafood uzima tkivo žive ribe, a zatim koristi tehnologiju matičnih stanica za stvaranje dupliciranih stanica tako da ih hrani medijem bogatim hranjivim tvarima u bioreaktoru, navodi se na web stranici tvrtke. U stanicama tada počinju rasti strukture koje mogu dati pravu teksturu ribljeg mesa.

Nakon što se razvije početnu biomasu stanica, sustav je samoodrživ i od tog časa ne zahtijeva pravu ribu. “To je nevjerojatna stvar kod besmrtnih stanica, dok se normalne stanice udvostruče, recimo 20 puta i zatim prestanu, besmrtne stanice se nastavljaju duplicirati, teoretski zauvijek” objašnjava Simoin Fabich, suosnivač tvrtke, za TechCrunch. Uzgojene riblje stanice glavni su sastojak Bluu Seafood ribljih štapića. Dodaju se i biljni proteini kako bi se “optimiziralo ponašanje pri kuhanju i osjećaj u ustima”.

Rade i na složenijim ribljim proizvodima

Trenutno Bluu Seafood koristi atlantski losos, kalifornijsku pastrvu i šarana. Rade i na složenijim ribljim proizvodima uključujući sashimi i riblje filete. I druge tvrtke su na putu razvoja proizvoda na bazi ribe. Wildtype iz San Francisca radi na proizvodnji laboratorijski uzgojenog lososa za sushi, a CellMeat iz Južne Koreje razvija uzgojene škampe.

Osim plodova mora, mnoge tvrtke i istraživačke grupe rade na uzgojenim mesnim proizvodima iz pravih stanica mesa, poput kobasica i mesnih okruglica iz laboratorija. Tvrtke koje proizvode hranu za kućne ljubimce također razvijaju meso uzgojeno iz stanica pravog mesa. “Naš trenutni način proizvodnje morske hrane iz voda je neodrživ, kako ribe ulovljene u divljini tako i uzgojene”, kaže Matthew Hayek, znanstvenik koji se bavi ekologijom na Sveučilištu New York, za Gizmodo.

Postoje razlike u usporedbi s alternativama mesu

Stanično uzgojena riba i meso razlikuju se od zamjena za meso i alternative mesu po tome što su napravljeni od pravog životinjskog mesa. Razvijanjem stanica u laboratoriju proizvođači mogu izbjeći neke ekološke, etičke, radne i prostorne probleme koji su uključeni u uzgoj životinja za hranu.

Iako su plodovi mora prihvatljiviji od drugih vrsta proteina, poput teletine, govedine, svinjetine, ribarska industrija ima niz problema. Morska staništa postaju ranjivija kako se klima zagrijava, a pretjerani izlov ribe dodatno narušava osjetljive podvodne ekosustave. Ribolov uz to natno doprinosi i onečišćenju svjetskih voda plastikom.