Znanstvenici su upravo dobili 11 milijuna dolara kako bi razvili univerzalno cjepivo protiv gripe

Sve su veće šanse da zaista stvore cjepivo

Doctor hand with syringe making vaccination of patient. Healthcare, hospital and medical diagnostics. Vector illustration in flat style
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Institut za dizajniranje proteina Sveučilišta u Washingtonu osvojio je 11,3 milijuna dolara potpore od organizacije Open Philathropy Project da bi nastavili pripremati univerzalno cjepivo protiv gripe, piše GeekWire. Open Philanthropy Project je skup dobrovoljnih, neprofitnih organizacija sa sjedištem u San Franciscu koji podupire istraživačka nastojanja. Ovo je prva donacija za područje Seattlea i najveća do sada. Glavni financijeri Open Phila su suosnivač Facebooka Dustin Moskovitz i njegova supruga, filantrop Cari Tuna.

Donacija će ubrzati napore ovog Instituta u unapređenju područja dizajna bjelančevina i njihove primjene u stvarnom svijetu. Institut vodi David Baker koji je pionir softverskih platformi za dizajniranje proteina, Rosset i Foldit. “Naš tim sada može dizajnirati bjelančevine od nule, stvarajući potpuno nove molekule koje se mogu koristiti za nove tretmane, novu dijagnostiku i nove biomaterijale”, kazao je David Baker. “Poboljšat ćemo sve naše alate i omogućiti bolje razumijevanje proteina dok istražujemo puteve za univerzalno cjepivo protiv gripe. Ova donacija nam omogućava da se fokusiramo na samu znanost.”

Malo drugačiji pristup cjepivu

Današnja cjepiva protiv gripe ciljaju virusne proteine koji se iz godine u godinu mogu mijenjati. Utvrđivanje sojeva gripe koji se ciljaju i osiguravanje dovoljno cjepiva za ispunjavanje projiciranih potreba je godišnja zagonetka koju epidemiolozi moraju riješiti. I ne pogode svaki puta. Baker i njegov tim imaju malo drugačiji pristup. Stvaraju cjepivo sa samosastavljajućim nanočesticama koje se mogu vezati na specifične bitove proteina koji su zajednički mnogim vrstama virusa gripe.

Takvo bi cjepivo potaknulo imunološku reakciju na širok raspon sojeva gripe. Znanstvenici misle da bi se cjepivo moglo primjenjivati svakih 5 godina, umjesto kao sada, godišnje. To bi dramatično snizilo troškove, gnjavažu i rizik zaraze. “Vrlo je teško stvoriti univerzalno cjepivo protiv gripe. David Baker je pokazao sposobnost kao pionir znanstvenog istraživanja koje mijenja život”, kaže Chris Somerville, direktor programskih istraživanja Open Phila.

Cjepivo i za druge bolesti

Institut za dizajniranje proteina stvara složene molekularne strukture pomoću specijalnog softvera. Razvoj univerzalnog cjepiva bit će zajednički projekt koji će raditi Bakerov laboratorij i laboratorij Neila Kinga, drugog biokemičara sa Sveučilišta Washington. Potraga za stvaranjem univerzalnog cjepiva nastavlja se i u drugim institucijama. Britanska tvrtka Vaccitech je usred dvogodišnje faze drugog kliničkog ispitivanja svog kandidata za cjepivo i nedavno su uspjeli skupiti 27,1 milijun dolara potpore.

“Bude li pristup znanstvenika sa Sveučilišta Washington funkcionirao, univerzalna cjepiva moći će se napraviti ne samo za gripu nego i za druge zarazne bolesti,” kaže Baker. “Zamislimo budućnost u kojoj će biti moguće dizajnirati cjepiva novim patogenima koji potiču imunitet protiv svih sojeva tog patogena”, ushićeno kaže Baker.