Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici su uspjeli natjerati slomljene kosti na izgradnju vlastitog tkiva. Doduše, zasad samo kod životinja

Koriste ultrazvuk, matične stanice i gensku terapiju za regeneraciju kosti

FOTO: University of Liverpool Faculty of Health & Life Sciences/Flickr

Istraživački tim iz Cedars Sinai uspješno je popravio nekoliko lomova kostiju kod laboratorijskih životinja korištenjem inovativne tehnike koja potiče kosti na izgradnju vlastitog tkiva. Utvrdi li se da je neškodljiva i učinkovita kod ljudi, pionirska metoda kombiniranja ultrazvuka, matičnih stanica i genske terapije mogla bi postati način popravljanja teško slomljenih kostiju, prenosi Medical News Today.

Znanstvenici kažu da su tek na početku revolucije u ortopediji. “Kombiniramo inženjerski pristup sa biološkim da bi unaprijedili regenerativno inženjerstvo za koje vjerujemo da je budućnost medicine,” kaže Dan Gazit, profesor kirurgije sa Cedars Sinai.

Presađivanje kosti ima nedostataka

Godišnje se u svijetu izvede više od 2 milijuna presađivanja kostiju zbog teških povreda u prometnim nesrećama, ratu ili zbog tumora. Takve povrede mogu napraviti pukotinu između krajeva kosti, koja je prevelika da bi je kosti same nadsvodile. Presađivanje uključuje implantiranje komada kosti pacijenta ili donora da se popuni razmak.

“Presađivanja kosti imaju nedostatke”, kaže profesor Dan Gazit. “Koji puta nema dovoljno zdrave kosti za popravak. Operacije uklanjanja komada kosti i implantiranje su bolne, skupe i traže dugu hospitalizaciju. Presađivanje kosti s donora ne mora značiti da će se kost integrirati kako treba pa popravak neće uspjeti.” Nova tehnika mogla bi osigurati izvrsnu alternativu današnjem presađivanju kosti.

Proizvodnja vlastitih matičnih stanica

U ovom eksperimentu znanstvenici su napravili matriks kolagena, proteina koje tijelo koristi za izgradnju kostiju i implantirali ga u puknuće između dviju strana polomljene kosti kod laboratorijskih životinja. Kroz dva tjedna ovaj je matriks potaknuo proizvodnju vlastitih matičnih stanica na mjestima puknuća. Gen za induciranje rasta kosti umetnut je direktno u matične stanice, a ultrazvuk je olakšao ulaz gena.

Osam tjedana nakon operacije, razmak između kosti se zatvorio i slomljena kost je zacijelila. Izrasla kost kojom se razmak popunio bila je jednako čvrsta kao i ona dobijena presađivanjem kosti. U studiju je bilo uključeno šest odjeljenja Cedars Sinai, uz znanstvenike s Hebrew University u Jeruzalemu, sveučilišta Rochester, NY i UC Davis iz Kalifornije. “Projekt pokazuje kako znanstvenici različitih disciplina mogu združiti snage da bi našli rješenje za današnje medicinske izazove koji bi pomogli pronalaženju načina liječenja budućih pacijenata”, kažu iz Cedars Sinai.