Znanstvenici su uspjeli razviti koronavirus u laboratoriju i još nekoliko najnovijih informacija o epidemiji

Popisali smo novosti o koronavirusu u posljednja 24 sata

FOTO: Getty Images

Epidemija koronavirusa i dalje trese svijet, a iz Kine i drugih zemalja svakodnevno pristižu nove informacije. Jedna od njih je i dobra vijest da su australski i kineski znanstvenici uspjeli razviti virus u laboratoriju što će znatno olakšati proizvodnju cjepiva protiv ove bolesti. Zemlje masovno evakuiraju svoje stanovnike koji su se našli u Wuhanu ovih dana, gradu u kojem je epidemija počela.

Podsjećamo, sam virus prije nekoliko je dana prešao granice Kine pa tako oboljelih ima i u drugim azijskim zemljama, Francuskoj, Australiji i Njemačkoj. U utorak su vlasti Hong Konga objavile da prekidaju veze s kopnenom Kinom ne bi li zaustavili širenje virusa. Broj oboljelih i umrlih svakodnevno raste. U nastavku smo prikupili najnovije informacije.

1. Uspješno razvijen virus u laboratoriju

Strani mediji, uključujući BBC i ABC, javljaju da su australski znanstvenici u utorak prvi izvan Kine uspjeli razviti koronavirus u laboratoriju. Ovo postignuće trebalo bi olakšati stvaranje cjepiva protiv koronavirusa jer će sada znanstvenici moću utvrditi kako će virus reagirati na cjepivo i hoće li ono biti efikasno. Australci tako imaju drugi laboratorij na svijetu, poslije jednog u Kini, kojem je uspjelo razviti virus.

Ipak, za razliku od Kineza, koji su objavili samo genetski kod virusa, Australci će svoje otkriće odmah dati Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), koja će ga onda proslijediti laboratorijima diljem svijeta koji su uključeni u razvitak cjepiva protiv koronavirusa. Inače, znanstvenici su virus razvili od pacijenta koji je zaražen prošlog petka. Znanstvenici će sada moći razviti i testove za što brže otkrivanje koronavirusa kod ljudi.

2. Novih 25 umrlih i 840 oboljelih

Kineska provincija Hubei, iz koje se epidemija koronavirusa proširila po cijeloj zemlji i inozemstvu, priopćila je u srijedu da je još 25 pacijenata umrlo u toj provinciji od posljedica virusa. Dodali su i kako je još 840 oboljelo. Zdravstvene vlasti Hubeija navele su u izjavi da je provincija do kraja utorka zabilježila ukupno 125 smrtnih slučajeva i 3554 pojedinačnih pojava bolesti. Sve ukupno u Kini je 132 umrlih i gotovo 6000 zaraženih.

Epidemija je izbila u glavnom gradu provincije, Wuhanu, a većina smrtnih slučajeva i potvrđeni slučajevi potječu iz toga grada.Stručnjaci procjenjuju da je broj aktualnih slučajeva trenutno prešao 40.000, te da će epidemija trajati nekoliko mjeseci.

3. Evakuacija hrvatskih građana

U suradnji s partnerima i EU priprema se evakuacija svih EU, pa tako i hrvatskih građana iz grada Wuhana, epicentra zaraze, kažu iz MVEP-a. Naime, tamo se sada nalaze četiri hrvatska državljana, a trenutno se poduzimaju sve moguće aktivnosti u suradnji s europskim partnerima kako bi se naši državljani što prije vratili u domovinu, kažu. Veleposlanstvo u Pekingu u kontaktu je i s ostalim hrvatskim državljanima u NR Kini i stoji im na raspolaganju za svu konzularnu pomoć i potporu.

4. Australija sprema karantenu na otoku

Stotine stranih državljana već su evakuirani iz Wuhana, a uskoro će biti i Australci kojih je trenutno 600 u gradu u kojem je epidemija izbila. Njih su australske vlasti odlučile staviti u dvotjednu karantenu na Božićni otok koji je 2000 kilometara udaljen od kopna, potvrdio je to tamošnji premijer Scott Morrison. Tako žele spriječiti svaku mogućnost širenja virusa koji je po najnovijim informacijama zarazan i prije nego što se pojave prvi simptomi.

Takva odluka naišla je na dosta kritika jer je otok najpoznatiji po ustanovi za zadržavanje migranata osumnjičenih za kršenje zakona. Mnogo puta dosad kritizirali su uvjete na Božićnom otoku, a prozivali su australske vlasti i za kršenje ljudskih prava u spomenutoj ustanovi. Na otoku se trenutno nalazi samo jedan obitelj sa Sri Lanke, a u ustanovi ima mjesta za 1000 ljudi, javlja BBC.

5. Početak evakuacija iz Wuhana

Japan i SAD u srijedu su počeli s evakuacijom svojih stanovnika iz Wuhana. Japanskim državnim avionom u Japan se vratio 206 ljudi. Vlasti su potvrdile da je četvero putnika, žena i trojica muškaraca, imalo temperaturu te su kašljali, ali su odmah po dolasku u Tokio prebačeni u bolnicu u odvojenim vozilima hitne pomoći. Glasnogovornik tamošnje Vlade, Yoshihide Suga, rekao je kako zasad kod nijednog od njih nije potvrđen koronavirus, piše The Guardian.

Iz SAD-a su javili kako je zrakoplov s oko 200 njihovih državljana napustio Wuhan rano u srijedu, a u njemu su se nalazili i zaposlenici američkog konzulata. “Svi će biti pregledani i njihovo stanje će biti praćeno kako bismo zaštitili njihovo zdravlje, kao i zdravlje ostalih Amerikanaca”, rekla je glasnogovornica Državnog tajništva Sjedinjenih Američkih Država, Morgan Ortagus.

Velika Britanija upravo dovršava plan za evakuaciju svoju državljana iz Wuhana, a Europska unija će ljude iz zemalja članica koji su se našli u Wuhanu, evakuirati ovaj tjedan i to dvama francuskim letovima. Južna Koreja svoje će državljane također evakuirati do kraja tjedna, a oni su dodali i kako će troškove liječenja od koronavirusa njihovih državljana podmiriti država.

6. Aktiviran EU krizni mehanizam u Zagrebu

Hrvatsko predsjedništvo Vijećem Europske unije je zbog koronavirusa aktiviralo poseban krizni mehanizam Vijeća, piše u srijedu Večernji list. Taj mehanizam, nazvan Integrirani politički odgovor na krizu (ICPR), podržava brzo i koordinirano donošenje odluka na političkoj razini EU-a u slučaju velikih i složenih kriza, uključujući teroristička djela, ali i zdravstvenih kriza, kao što je ova.

Kroz taj mehanizam, predsjedništvo Vijeća koordinira politički odgovor na krizu tako što objedinjuje napore EU institucija, država članica i drugih ključnih čimbenika. Hrvatsko veleposlanstvo u Kini – kao veleposlanstvo države koje predsjeda Vijećem – zaduženo je za lokalnu konzularnu koordinaciju pri pojavi kriznih stanja. Radi s delegacijom EU u Kini, koordinira i ugovara sastanke, potiče na dijeljenje informacija, na pripremu zajedničkih odgovora ili traženja informacija od kineskih vlasti.

7. Ukidanje letova za Kinu

Zrakoplovna tvrtka British Airways ukinula je sve direktne letove za i iz kopnenog dijela Kine. Takva odluka dolazi nakon što su britanske vlasti savjetovale da se sva putovanja, osim onih aposlutno neophodnih, u Kinu, otkažu zbog epidemije koronavirusa. Trenutno se oko 300 Britanaca nalazi u Wuhanu i Velika Britanija trebala bi svakog časa objaviti plan za njihovu evakuaciju.

Iz British Airwaysa, koji svakodnevno ima letove za Šangaj i Peking iz zračne luke Heathrow, ispričali su se svojim putnicima: “Ispričavamo se svim našim putnicima zbog neugodnosti, ali sigurnost naših putnika i posade nam je prioritet”, rekli su u izjavi, a prenosi ju BBC.