Znanstvenici su uspjeli zaustaviti epileptičke napade implementiranjem čipa u mozak

Uređaj otkriva početak napada u mozgu i započinje lučiti prirodni sastojak koji zaustavlja napad

FOTO: Double-M/Flickr

Znanstvenici sa sveučilišta Cambridge uspjeli su, kod miševa, zaustaviti epileptičke napade implementiranjem elektronskog čipa u mozak. Uređaj otkriva početak napada u mozgu i započinje lučiti prirodni sastojak koji zaustavlja napad. Čip je načinjen od plastike, debljine kao dvostruka vlas kose, radi minimalnu štetu i mogao bi se na ljudima početi primjenjivati za dvije godine, kažu ovi znanstvenici u članku objavljenom u stručnom časopisu Science Advances.

Troje od deset ljudi s epilepsijom ne može kontrolirati napade jer im dostupni lijekovi ne pomažu. Dr. Christopher Proctor, voditelj istraživanja, kazao je da mu je ovo najuzbudljiviji dan otkad se bavi ovim istraživanjem jer se s nacrta na papiru stiglo do stvarnog uređaja koji drži u ruci. Znanstvenici već niz godina nastoje pronaći efikasnu metodu liječenja epilepsije, bolesti koja pogađa jednu na sto osoba.

Implantat isporučuje lijek direktno na izvor napada

Čip djeluje drugačije od lijekova, koristeći spoj koji već postoji u mozgu i koji blokira stanice mozga koje izazivaju napad. Uređaj prepoznaje signale koji počinju kada napad krene. Ionska pumpa ispušta kemijski spoj GABA koji zaustavlja napad. Za to je potrebno manje od 1 posto spoja kojim je napunjen uređaj što ukazuje na to da može raditi dulje vrijeme bez da se nanovo puni. Dodatno, tvrdi se da uređaj može zaustaviti tremor kod Parkinsona lučenjem dopamina u mozak.

Zanimljivo je da implantat isporučuje lijek direktno na izvor napada, minimalizira količinu lijeka, što skraćuje vrijeme dok počne djelovati i potencijalno smanjuje popratne pojave. U procjenama još uvijek treba biti oprezan. Iako znanstvenici kažu da je lijek isti kao prirodni neurotransmiter u tijelu, epilepsija ima puno vrsta napada i nije za očekivati da će ovo pomoći svima.