Znanstvenici su ustanovili da tjedno konzumiramo žlicu plastike. Godišnje je to četvrt kilograma

Tijekom životnog vijeka pojedemo 44 kilograma plastike

A shopper looks at a shelf of vegetables wrapped in plastics at a grocery store in Bangkok on June 4, 2018. (Photo by Romeo GACAD / AFP)
FOTO: AFP

Pijete li kavu dok ovo čitate, vjerojatno ćete popiti i nekoliko miligrama plastike. Isto je i ako pijete čaj. Ili jedete žitarice, juhu ili bilo što pripremljeno s vodom. Bez obzira na to odakle ta voda dolazi, velike su šanse da sadrži mikroskopske plastične čestice. Ne vidite ih kako plutaju u kavi, ali ako bi se tjedne konzumirane količine nagomilale, hrpa izgleda šokantno, piše JSTOR Daily.

Najnovija Reutersova infografika pod nazivom “tanjur pun plastike” služi kao podsjetnik koliko plastike jedemo. Prema toj priči, svaki tjedan unesemo oko 5 grama plastike, znači žlicu težine čepa boce. Na kraju godine to je četvrt kilograma plastike. Nakon 10 godina više od 5 kilograma, tijekom životnog vijeka oko 44 kilograma.

U oceane uđe 8 milijuna tona plastike godišnje

Do danas su ljudi proizveli 8,3 milijardi metričkih tona plastike, ili 25.000 puta veću težinu od Empire State Buildinga. Oko 8 milijuna tona plastike godišnje uđe u oceane, gdje se ne razgrađuje jer su velike polimerne molekule napravljene da traju zauvijek. Veći plastični predmeti razbijaju se u manje, mikroskopske fragmente, onečišćavajući morske ekosustave, od dubokih oceana do polarne ledene kape. Dok plutaju niz rijeke i u oceane, ovi minijaturno fragmenti, vraćaju nam se u vodi koju trošimo.

Ova plastika nije odmah otrovna, ali ima štetne učinke na žive organizme. Molekule plastike ometaju reproduktivni sustav oponašajući određene hormone prisutne u ljudima i životinjama. Tone plastičnih krhotina pluta oceanima, a naša opskrba vodom je već zatrovana.

Filterima bismo mogli čistiti vodu iz slavine

Možemo li išta učiniti da očistimo vodu iz slavine? Nekoliko tvrtki tvrdi da njihovo testirane filtrirajuće tehnologije mogu prosijati mikroplastiku iz vode koju pijemo.

Kratkoročno, takvi filteri mogu umanjiti količinu plastike u našoj prehrani. Ali jedini način da se istinski smanji zagađenje plastikom širom svijeta je uklanjanje plastike za jednokratnu upotrebu, razvoj boljih rješenja za recikliranje i stvaranje biorazgradivih alternativa.