Znanstvenici tajnim eksperimentom odlučili otkriti o čemu muškarci lažu kad se ne osjećaju dovoljno muževno

Ako misle da im je muškost dovedena u pitanje podliježu klasičnim stereotipima

FOTO: Dwayne Johnson 'The Rock'/Lisa Marie/Flickr

Ako im se čini da je njihova muškost dovedena u pitanje, muškarci lažu o svojoj visini i broju seksualnih partnerica, tvrde znanstvenici. Testovi od muškaraca kojima je namjerno rečeno da su imali loš rezultat na testu snage u odnosu na druge sudionike, rezultirali su pretjerivanjem prilikom odgovaranja na pitanje koliko su visoki, navodi studija.

Oni su također pretjerivali u izjavama o broju romantičnih veza koje su imali i bili su agresivnijeg ponašanja u usporedbi sa muškarcima kojima je rečeno da su po snazi unutar prosjeka.

Izbor njihovih automobila bio je stereotipično muški kad su mislili da nisu dovoljno muževni. Muškarci su jednostavno birali muževan 4×4 automobil. Isto tako, oni su nabrojali više muških hobija, poput gledanja sporta, kako bi kompenzirali navodni nedostatak muškosti.

Ne pretjeruju ako se ne osjećaju ugroženo

Muškarcima je važno da ih se smatra muževnima
Muškarcima je važno da ih se smatra muževnima i5prof/Flickr

Muškarci koji se nisu osjećali ugroženo nisu pretjerivali, kažu psiholozi. Doktoricar Sapna Cheryan, profesorica psihologije na washingtonskom sveučilištu koja je vodila istraživanje, rekla je da je muškarcima vrlo važno da ih se smatra muževnima. Stvari koje su isticali kako bi pokazali muškost bile su ustvari potvrđivanje identiteta.

Studija, rađena na 100 muških dobrovoljaca kojima nije rečeno o čemu se u njoj radi, objavljena je u časopisu Social Psyhology . Testirana im je snaga muškog zahvata, a rezultati im nisu pokazani nego im je samo rečeno da su u prosjeku ili ispod njega. Postavljeno im je niz pitanja, poput onog o njihovoj visini i koliko su seksualnih partnerica imali.

Prosječni muškarci tvrde da su viši

Oni kojima je rečeno da su ispod prosjeka na testu snage, tvrdili su da su u prosjeku viši 2 centimetra, i hvalili su se da su imali više seksualnih partnerica nego muškarci koji se nisu trebali dokazivati.

I muškarci i žene osjećaju pritisak zbog spolnih stereotipa, kaže doktorica Cheryan, i to je možda razlog što u tehnološkim granama i znanosti ima manje žena.

U slučajevima obiteljskog nasilja , vjerojatnije je da će nezaposlena osoba biti nasilna prema partneru.

Muškarci odabiru poslove vezane za znanost i inženjerstvo jer precjenjuju svoje sposobnosti. Oni tako smatraju da su bolji u matematici nego što jesu, a žene su svjesne svojih mogućnosti sa brojevima.