Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici tvrde kako su golubovi sposobni točno očitati rezultate mamografije

Ova studija ne znači da će se sada radiologe zamijeniti golubovima

FOTO: Philippe de Feluy/Flickr

Nova studija je utvrdila da ptice mogu s visokom vjerojatnošću prepoznati maligno tkivo, što je imperativ da se sa sigurnošću utvrdi bolest.

Radiolozima su potrebne godine da nauče razlikovati zdrave od kancerogenih stanica, no unatoč treningu i svoj tehnologiji, ponekad pogriješe.

Studija objavljena u PLOS ONE sugerira da bi se golubovi mogli uvježbati da prepoznaju koje anatomske slike pokazuju benigne ili maligne stanice karcinoma dojke.

Čitanje tih slika zahtijeva vrstu perceptualne sofisticiranosti, veće od pukih riječi, kaže Edward Wasserman, eksperimetalni psiholog specijalist koji se bavi uspoređivanjem ljudskog i životinjskog ponašanja.

Golubovi su dosta točno ocjenjivali snimke

Na početku proučavanja golubovi su s 50 postotnom točnosti mogli ocijeniti koja je od dvije snimke pokazivala maligni tumor. Poslije nekoliko dana treninga, točnost se povećala na 85 posto. Znanstvenici su htjeli biti sigurni da golubovi samo ne memoriraju slike, pa su im davali sasvim nove primjere. Ptice su i te snimke vrlo uspješno procjenivale.

Doktor Wasserman, voditelj studije, rekao je da nisu očekivali tako dobre rezultate. Studija, naravno, ne znači da će se radiologe samo tako zamijeniti golubovima, ali studija će svakako pomoći razvoju novih tehnologija u čitanju snimaka.

Golubovi se, za razliku od ljudi, mogu koristiti da pomognu finom podešavanju tehnologije snimanja, koje je brzo i jeftino. S obzirom na napredak u mapiranju mozga i u umjetnoj inteligenciji, možemo zamisliti trenutak u kojem će roboti ili kompjuteri ocjenjivati medicinske snimke koje se temelje na neuronskoj mreži koja oponaša golublji mozak. Wasserman je rekao da se biomimikrija u energetici već koristi u brojne svrhe, a mnoge metodologije i uređaji baziraju se baš na biološkim rješenjima.