Znanstvenici ubrzano traže terapiju protiv korone. Isprobaju lijekove protiv, primjerice, ebole, malarije i SARS-a

Najviše obećavaju istraživanja koja se provode u Kini i SAD-u

Laboratory coronavirus vaccine antiviral biology research antivirus doctors vector illustration. Scientists in laboratory, chemical researchers with lab equipment. (Laboratory coronavirus vaccine antiviral biology research antivirus doctors vector ill
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Samo tri mjeseca nakon što je Kina obavijestila Svjetsku zdravstvenu organizaciju o smrtonosnom novom virusu, već su u tijeku studije brojnih antivirusnih liječenja i potencijalnih cjepiva. Nikad, u tako kratkom razdoblju, znanost nije toliko napredovala u borbi protiv epidemije, piše The Conversation. Mnogi prijedlozi koji se sada proučavaju potječu od znanstvenih grupa koje godinama rade na borbi protiv sličnih koronavirusa, posebno SARS-a i MERS-a. Sve prikupljeno znanje omogućilo je znanstvenicima da napreduju neviđenom brzinom kod ovog novog koronavirusa.

Znamo da je genom novog virusa SARS-CoV-2 sličan SARS-u. Znamo da je ključ koji virus koristi da bi ušao u ljudske plućne stanice protein S i da je brava u stanici ACE2 receptor. Znamo da ulazak virusa olakšava proteaza ili enzim koji razgrađuje proteine iz same stanice. Ostali proteini nastupaju nakon što se virus nađe u stanici pluća. Razumijevanje biologije virusa olakšava dizajniranje antivirusnih lijekova i cjepiva koji će ga onemogućiti.

Isprobavaju se lijekovi protiv ebole, malarije, artritisa…

Antivirusni lijekovi ometaju umnožavanje štetnih virusa, a pri tome ne štete stanicama domaćina. Djeluju ili blokiranjem ulaska virusa u stanicu ili inhibiranjem razmnožavanja virusa. Hidroklorokin se godinama koristi protiv malarije. Jeftin i dostupan, moćan je antivirusni lijek koji sprječava ulazak virusa u stanice. Nekoliko istraživačkih grupa, uključujući onu sa sveučilišta Minnesota proučava koliko je lijek učinkovit u smanjenju virusnog opterećenja pacijenata sa SARS-CoV-2.

Znanstvenici testiraju i protuupalni lijek, odobren za reumatoidni artritis. Zatim tu je i lijek odobren u Japanu za liječenje upale gušterače, camostat mesilat koji dokazano blokira ulazak virusa SARS- CoV-2 u plućne stanice. Jedan od najperspektivnijih antivirusnih tretmana za SARS-CoV-2 je remdesivir koji se uspješno primjenjuje protiv SARS-a, MERS-a i ebole. U tijeku je najmanje 13 kliničkih ispitivanja ovog lijeka u Kini i SAD-u.

WHO spominje 41 moguće cjepivo

Drugi sličan je favipiravir, koji je dobren za liječenje gripe. Prvi rezultati na 340 kineskih pacijenata bili su zadovoljavajući i skratili su broj dana trajanja bolesti. Neki znanstvenici sugeriraju da kombinacija lijekova ritonavir i lopinavir, koji se koriste za liječenje HIV-a mogu inhibirati enzime koji razgrađuju proteine. Ipak, rezultati ispitivanja na 199 pacijenata pokazuju da ova dva lijeka nisu učinkovita protiv koronavirusa.

U tijeku je najmanje 27 drugih kliničkih ispitivanja s eksperimentalnim kombinacijama različitih antivirusnih tretmana poput interferona alfa-2b, ribaflavina, metilprednizolona i azvudina. Svjetska zdravstvena organizacija ističe najmanje 41 predloženo cjepivo za testiranje na koronavirus. Cjepiva su strategija prevencije i mogu ljudima dati imunitet od budućih epidemija.

Jedan od najnaprednijih napora zbiva se u Kini s cjepivom temeljenim na adenovirusu. Testirano na majmunima, ovo cjepivo je proizvelo antitijela koja pomažu borbu protiv koronavirusa. Kliničko ispitivanje faze I uskoro će započeti u Wuhanu sa 108 dobrovoljaca između 18 i 60 godina na kojima će se testirati tri različite doze. Cilj je provjera različitih doza i ocjenjivanje nuspojava. Pokaže li se sigurnim, kreće faza II u kojoj se daje ljudima.

Svi prijedlozi su još u eksperimentalnoj fazi

Ostale prijedloge promovira CEPI, međunarodno udruženje u kojem javne, privatne, civilne i filantropske organizacije surađuju u razvoju cjepiva. Trenutno financiraju osam projekata pronalaska cjepiva protiv koronavirusa, sva u pretkliničkoj fazi. Španjolska vlada podržala je dvoje španjolskih znanstvenika, Luisa Enjuanesa i Isabel Sola, za izradu živog cjepiva protiv koronavirusa, koji bi stvorio izmijenjenu kopiju virusa koji nije sposoban proizvesti bolest ali aktivira našu obranu.

Još uvijek nema odobrenog antivirusnog tretmana ili cjepiva za COVID-19. Svi su prijedlozi u eksperimentalnoj fazi. Novi međunarodni konzorcij WHO, nazvan Solidarity, traži učinkovite tretmane liječenja. Trenutno sudjeluju Argentina, Bahrein, Canada, Francuska, Iran, Norveška, Južna Afrika, Španjolska, Švicarska i Tajland, a očekuje se da će se sve više nacija pridružiti ovom velikom globalnom projektu kliničkog ispitivanja.