Znanstvenici uspjeli oživjeti životinje koje su bile smrznute preko 30 godina

Životinje su bile smrznute na temperaturi od -20 stupnjeva Celzijevih

FOTO: Schokraie E/Wikimedia

Mikroskopska stvorenja koja su bila smrznuta više od tri desetljeća uspješno su vraćena u život. Riječ je o 1 mm dugačkim vodenim medvjedima iz skupine dugoživaca koji su skupljeni s ledene sante na Antarktici 1983. godine, objavljeno je u znanstvenom časopisu Cryobiology.

Japanski nacionalni institut za polarna istraživanja sačuvao je te životinjice na temperaturi od -20 Celzijevih stupnjeva, a njihovi znanstvenici su 2014. godine uspjeli dvije jedinke vratiti u život, stoji u nedavno objavljenom znanstvenom radu.

Jedno od njih uginulo je nakon 20 dana, a drugo je nastavilo živjeti te se čak reproduciralo parenjem s jedinkom svoje vrste koja se izlegla iz zamrznutog jajeta. Iz 19 jajašaca dobivenih parenjem, izleglo se još 14 vodenih medvjeda.

Mogu preživjeti čak i u Svemiru

Dugoživci žive u mnogim vodama diljem svijeta, a njihov metabolizam se zaustavlja kad je ugrožen. Kad se nalaze na niskim temperaturama ulaze u kriptobiotičko stanje. I ranije studije pokazale su kako dugoživci mogu preživjeti takve hladne uvjete i po osam godina, a ovo novo istraživanje pak je pokazalo kako mogu preživjeti i puno duže. Osim toga, jedno NASA-ino istraživanje je pokazalo kako vodeni medvjedi imaju mogućnost preživljavanja čak i u Svemiru.

Zbog toga znanstvenik Megumu Tsujimoto kaže kako njegov tim sad planira proučavati dugoživce jer bi zahvaljujući njima mogli otkrili koji je to mehanizam zaslužan za dugoročno preživljanje te obnovu DNA stanica nakon smrzavanja.