Znanstvenici vjeruju da su pronašli najstariji materijal na Zemlji, stariji i od našeg Sunčevog sustava

Znanstvenici su analizirali meteorit Murchison koji se srušio u Australiji 1969.

FOTO: Wikimedia

Znanstvenici tvrde da su pronašli najstariji materijal koji postoji na Zemlji. Analizom meteorita koji se na Zemlju srušio 1960-ih godina, pronađena su zrnca prašine za koje se vjeruje da su stara 7,5 milijardi godina. Dakle, zrnca prašine pronađena u meteoritu formirana su u zvijezdama starijima od našeg Sunčevog sustava.

Tim znanstvenika svoje je istraživanje detaljizirao u znanstvenom časopisu PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences). Kada zvijezde umru, čestice koje se nalaze unutar njih se razbacaju diljem svemira. Ta “predsolarna zrnca” potom se formiraju u nove zvijezde, planete, mjesece i meteorite. “Oni su čvrsti uzorci zvijezda, dakle prava zvjezdana prašina”, napisao je glavni autor studije Philipp Heck, kustos muzeja Field u Chicagu i izvanredni profesor sveučilišta u Chicagu.

Zrnca su datirali izotopom Neona

Tim znanstvenika iz SAD-a i Švicarske analizirao je oko 40 tih “predsolarnih zrnaca” unutar meteorita Murchison, koji se srušio u Australiju 1969. godine. “Proces počinje lomljenjem meteorita u fini prah. Kada se dijelovi samelju, nastane forma nalik pasti, koja ima karakterističan miris poput pokvarenog maslaca od kikirikija”, napisala je Jennika Greer iz muzeja Field u Chicagu. Ta pasta se potom razgrađuje u kiselini, a od nje ostaje samo zvjezdana prašina.

“Najjednostavnije rečeno, to je kao da spalite plast sijena kako biste pronašli iglu”, tumači Heck. Potom su znanstvenici proučavali koliko dugo su zrnca bila izložena kozmičkim zrakama u svemiru. Neke od tih zraka reagiraju s tvarima i stvaraju nove kemijske elemente. Što su dulje izloženi zrakama, to se više elemenata stvori. Znanstvenici su koristili poseban izotop Neona, Ne-21, kako bi datirali zrnca. Upravo tako su došli do zaključka o starosti zrnaca zvjezdane prašine.

Znanstvenici vjeruju da će pronaći još takvih zrnaca

Temeljem tog istraživanja, zaključili su da su neka zrnca stara između 4,6 i 4,9 milijardi godina, a usporedbe radi, za naše Sunce se pretpostavlja da je staro 4,6 milijardi godina, a Zemlja 4,5 milijardi godina. Međutim, ustanovili su da su i neka zrnca starija od 7,5 milijardi godina.

“Oko deset posto zrnaca je starije od 5,5 milijardi godina, dok je 60 posto relativno ‘mlado’ s 4,6 do 4,9 milijardi godina. Ostatak zrnaca se nalazi negdje između. Siguran sam da postoji još ‘predsolarnih’ minerala u meteoritu Murchison i drugim meteoritima, ali ih još nismo pronašli”, rekao je Heck za BBC. Do sada najstariji pronađeni materijal pomoću neonovog izotopa bio je star 5,5 milijardi godina.